Zihniyle Tüm Parmaklarını Kontrol Edebilen Biyonik Adam

Bir trafik kazası sonucu sol kolunu kaybeden Mehmet Akif Özcan (32), hayatını değiştirip tekrar yaşamına kaldığı yerden devam edebilmek için bir karar verdi. Bunun için de zihniyle elindeki tüm parmakları kontrol edebilen biyonik bir protez yaptırmaya karar verdi. Bu sayede hem günlük hayatında hem de mesleğinde büyük bir kolaylık sağladı. Özcan’ın bu başarısı ise aynı durumda olan bir çok insana bir umut ışığı oldu.

Özcan, 2023 yılında İstanbul’da yaşadığı trafik kazasında sol kolunu kaybetti. Haliyle bu olay onun için büyük bir travma oldu. Özcan, “Kazadan sonra çok zor günler geçirdim. Sol elimi kullanamadığım için birçok şeyi yapamıyordum. Mesela yemek yemek, giyinmek, yazmak gibi basit şeyler bile çok zor oluyordu. Ayrıca mesleğim olan grafik tasarımcılığı da yapamaz hale gelmiştim. Hayatımın anlamını kaybetmiş gibi hissediyordum.” dedi.

Bir Kolunu Kaybetti Ama Hayata Küsmedi

Özcan, bu durumu kabullenmek yerine çözüm aramaya başladı. İnternet üzerinden araştırma yaparken, zihniyle kontrol edilebilen biyonik protezler hakkında bilgi edindi. Bu protezler, sinir uçlarını algılayan elektrotlar ve kas hareketlerini takip eden sensörler sayesinde kullanıcının istediği şekilde hareket ettirilebiliyordu. Özcan, bu protezleri gördüğünde çok heyecanlandı ve hemen birini yaptırmak istediğini söyledi.

Özcan, bu amaçla Biyonik Teknoloji Merkezi’ne başvurdu. Burada kendisine uygun bir biyonik protez seçildi ve ölçüleri alındı. Protezin yapımı yaklaşık 3 ay sürdü. Protezi takmadan önce Özcan’a bir eğitim verildi. Bu eğitimde, protezin nasıl çalıştığı, nasıl kullanılacağı ve nasıl bakım yapılacağı anlatıldı.

Özcan, protezi taktığında duyduğu mutluluğu şöyle ifade etti: “Protezi taktığım anda çok sevindim. Zihnimle parmaklarımı hareket ettirebildiğimi gördüm. Bu benim için inanılmaz bir duyguydu. Artık sol elimi kaybetmediğimi hissediyordum. Protezi kullanmaya alıştıkça daha da rahatladım. Günlük hayatımda birçok şeyi yapabilmeye başladım. Mesela yemek yemek, giyinmek, yazmak gibi şeyleri artık rahatlıkla yapabiliyorum. Ayrıca mesleğime de geri döndüm. Grafik tasarımlarımı yaparken protezi kullanabiliyorum. Bu benim için çok önemliydi.

Özcan, biyonik protezi sayesinde hayatının değiştiğini ve kendisine yeni bir şans verildiğini söyledi. Biyonik protez kullananlara tavsiyelerde bulunan Özcan, “Biyonik protez kullananlar asla pes etmesinler. Bu protezler hayatlarını kolaylaştırıyor ve onlara yeni imkanlar sunuyor. Protezlerini iyi kullanmaları ve bakım yapmaları gerekiyor. Ayrıca kendilerine güvenmeleri ve hayattan zevk almaları gerekiyor.” dedi.

Exit mobile version