Yonca Bitkisinin Mars Toprağında Yetişebildiği Saptandı!

0

Mart toprağı, bitki yetiştiriciliği için uygun mu değilmi diye yarpılan araştırmalar devam ederken Iowa Eyalet Üniversitesindeki bir ekip umut dolu bir açıklamada bulundu. Araştırmaya göre Yonca bitkisinin yapay olarak hazırlanan Mars toprağında yetişebildiği gözlemlendi.

Iowa Eyalet Üniversitesi‘nde mikrobiyoloji eğitimi alan Pooja Kasiviswanathan öncülüğündeki bir araştırma ekibi, Yoncanın Mars koşullarına uygun olduğunu belirledi.

Ayrıca, Yonca bitkisi gübre olarak kullanıldığı zaman da az bakım isteyen, hızlıca büyüyen ve fazla suya ihtiyaç duymayan şalgam, turp ve marul bitkileri hazırlanan Mars toprağında başarıyla yetiştirildi.

Araştırma ekibi, tatlı su ihtiyacının Mars’taki tuzlu sudan, Synechococcus sp. PCC 7002 adlı bir deniz bakterisi ile tedavi edilerek bunun karşılanabileceğini düşünüyor. Kızıl Gezegen (Mars) üzerindeki mevcut toprak, araştırmacıların Dünya’da hazırladığı örnekten daha farklı olabilir. Yine de uzmanlar, çalışmanın bilim adamları ve astronotlar için umut verici seçenekler sunduğunu söyledi.

Araştırma ekibinin bir parçası olan biyojeokimyacı Elizabeth Swanner, “Hazırladığımız Mars toprağında herhangi bir besin değişikliği olmadan yonca yetiştirebilmemize çok şaşırdım” dedi.

Mikrobiyoloji öğrencisi Kasiviswanathan ise, “Bulgularımızın Mars misyonuna yönelik gelecekteki NASA araştırmalarını destekleyeceğini umuyorum” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz