Yerli Kovid-19 aşı çalışmalarında sevindirici gelişme

Yerli aşıda umut verici gelişmeler

0
Kovid-19 yerli aşı denemeleri

Bakan Fahrettin Koca “Yerli aşı ortak çalışma grubu” hakkındaki yaptığı açıklamada, 14 adet Kovid-19 yerli aşı denemelerinin 2 tanesinin hayvanlar üzerinde başarılı olduğunu ve faz-1 seviyesine geldiğini ve denemeleri için 2 sefer aşı denemesinden sonra test aşamasının 1,5 ay süreceğini ve eğer bunun da başarılı olması halinde faz-2 denemesine geçilebileceği bilgisini verdi. Ölü olan virüsten üretilmiş olan gönüllüler üzerinde denenecek 1000 adet deneme aşısının faz-2 de devreye gireceği söylendi.

Covid-19 için faz-2 nin de başarılı olması sonucunda faz-3 e geçileceği ve bu fazın sonucunun da 2 ay süreceği açıklandı. Faz-3 de yapılacak aşı sayısının 10.000 civarında gönüllü üzerinde yapılacağı bilgisi de geçildi.

Öne çıkan ve insanlar üzerinde denenmeye yakın olan bu iki aşı çalışmalarını yüreten üniversitelerin, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Ankara Tıp Fakültesi tarafından yürütülen çalışmalar olduğunu hatırlatalım.

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA, şu anda İngiltere, Çin ve Rusya’nın insan üzerindeki denemelere başladıklarını ama bizim bu aşıları almamız halinde her hangi bir taahhütte bulunamayacakları gerçeğinin unutulmaması gerektiğini de söyledi.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz