Yedigöller’de Gezilecek Yerler! Yedigöller Giriş ve Kamp Ücretleri Ne Kadar?

0
Yedigöller'de Gezilecek Yerler! Yedigöller Giriş ve Kap Ücretleri Ne Kadar

İstanbul’dan 300, Ankara’dan da 225 km mefade olan ve Bolu sınırları içerisindeki Yedigöller Milli Parkı‘nın giriş çıkış saatleri 08:30 – 20:00 arasındadır. Bu kısa bilgilendirmeden sonra konumuza başlayalım.

Yedigöller Milli Parkı, her gittiğim de biraz daha aşık olduğum, her mevsimde doğanın kusursuz bir mimar olduğuna tanıklık ettiğim bir cennet. Evet, çok iddialı bir giriş oldu inanın bana Yedigöller için çok az bile yazdım. Yedigöller’i anlamak gerçek anlamda yaşamak için öyle bir kaç saat kalıp gitmekle olmaz. Özellikle İstanbul gibi yerlerden yola çıkacaklar çok erken yola çıkması gerek. Çünkü Yedigöller’e gidipte o dünyada eşine zor rastlanır gün doğumunu seyretmeden dönmek aklımın almadığı bir şey.

Yedigöller kamp ücreti ne kadar 2022
Yedigöller kamp ücreti ne kadar 2022

Yedigöller’de gün doğumu nerede seyredilir?

Daha Yedigöller’e varmadan önce hemen sol tarafınızda tabelasını görmüş olabilirsiniz yada dikkatten kaçmış olabilir. Kapankaya Seyir Terası sizlere dünyanın en güzel gündoğumu manzarasına tanıklık etmenizi sağlıyor. Yedigöller demek sadece Yedigöller’e gidip gelmek demek değil. Yedigöller milli parkı sadece o yedi gölden ibaret değil.

Yedigöller en güzel resimleri
Yedigöller en güzel resimleri

Yedigöller’de güneşin doğuşunu izledikten sonra Büyükgöl etrafında ki oturma alanlarında güzel bir kahvaltı iyi olmaz mı? Bir kaç saat uzun uzun yapın kahvaltınızı. Doğanın verdiği muhteşem görsel şölen eşliğinde, çıkarın o mis gibi kahvaltının tadını. Kahvaltıdan sonra en güzeli biraz yürüyüş, o halde hadi şelaleye gidelim. Buz gibi su akan su bizlere İstanbul’da olmadığımızı hatırlatsın. Çeşmelerin başında güzel bir elimizi yüzümüzü yıkayalım sonra başlayalım Yedigöller’in yedi tane gölünü keşfetmeye. Yedigöller’de şelaleye mutlaka gidin.

Yedigöller’de gün doğumu nerede seyredilir
Yedigöller’de gün doğumu nerede seyredilir

Sırasıyla yedi gölüde gezelim, Büyükgöl etrafında gezintiyi en sona koyalım ve diğer kalan 6 gölü gezelim Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl gezimizi tamamlayalım. Oldukça zaman geçti acıktık degil mi?

Büyük göl etrafında mangal yakmak inin hazırlanmış yerler var. Yak mangalı hazırladığınız ne varsa döşe üzerine. Emin olun ki, doğada her zaman yediğinizin iki katı yiyeceksiniz, çünkü temiz hava yedirir!

Yedigöller Milli tabiat parkı
Yedigöller Milli tabiat parkı

Yemekten sonra Büyükgöl etrafında bir gezinti nasıl olur? Kameranı alıp göl etrafında yürüyüş yapmak, bol bol fotoğraf çekmek bence olabilecek en güzel fikir.

Konu fotoğraftan açılmışken fotoğraf çekmek sadece büyük göl etrafında değil her yerde çekin. Malzeme bol, ben bu fotoğrafı Sazlıgöl’de çekmiştim. Kısacası fotoğraf çekmeyi seven birisi için burada çok muhteşem manzaralar var.

Bolu Yedigöller'de neler yapılır
Bolu Yedigöller’de neler yapılır

Yedigöller Milli Parkı yapılabilecek aktiviteler

Balık tutmak

Balık tutmak isteyenlere sadece Büyükgöl’de balık tutmasını izin verilebiliyor. (Dikkat özel izinle).

Piknik yapmak

Büyükgöl etrafında oturma alanlarını kullanabilir, yine güvenli alanlarda (ateş yapmak için özel yer) bulunmakta buraları kulanabilirsiniz.

Yedigöller giriş ücreti ne kadar 2022
Yedigöller giriş ücreti ne kadar 2022

Fotoğraf çekmek

Hiç şüpheniz olmasın Yedigöller fotoğraf için oldukça fazla manzaralar sunuyor. Her adımda başka bir yeri fotoğraflamam mümkün.

Yedigöller Milli Parkında kamp yapmak

Yedigöller’de kamp ücreti: 2022 yılı itibariyle çadır başı 60 TL. Burada kamp yapabilir, doğada bir kaç gün zaman geçirebilirsiniz.

Yedigöller otomobil girişi: 2022 1yedigöller otomobil giriş ücreti 33 TL dir.

Yedigöller Manzara resimleri
Yedigöller Manzara resimleri

Yedigöllere Gidecekler İçin Tavsiyeler

Yanınızda olması gerekenler;

  • Fotoğraf Makinanızı mutlaka yanınıza alınız.
  • Üzerinizde mutlaka hafif ama sıcak tutacak giyseler olsun.
  • Topuk bölgesini kaplayan kolay kaymayan ayakkabı seçin.
  • Yanınızda mutlaka yağmurluk bulundurun. Yedigöller’in biraz yanar döner, bir günde dört mevsimi yaşayabilirsiniz.
  • Piknik yapmak isteyenler mutlaka piknik setinizi eksiksiz olduğunu kontrol edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz