Wireless ile Wifi Arasındaki Fark Nedir?

0
Wireless ile Wifi Arasındaki Fark Nedir?

Wireless ile wifi arasındaki fark konusunu anlatmadan önce gelin beraber bakalım, 100 yıl önce adını bile duymadığımız bu kelimeleri nasıl hayatımıza aldık?

Wireless ile wifi arasındaki fark konusunu anlatmadan önce gelin beraber bakalım, 100 yıl önce adını bile duymadığımız bu kelimeleri nasıl hayatımıza aldık?  1900’lü yıllardan bugüne kadar teknolojinin nasıl geliştiğini hiç düşündünüz mü ya da hadi biraz daha abartalım, dumanla iletişim kurulurken bugünlere nasıl gelindi? Biz söyleyelim o halde… Basamak basamak her alet ve iletişim aracı önce donanımsal olarak hazırlandı, sonra ise yazılımsal anlamda akıllılaştırıldı. Yani önceleri fiziksel büyüklükleri ve özellikleri ile dikkat çeken her ürün, zamanla küçüldü ve boşalan yeri ürünlerin kendi hafızaları doldurdu.
İlk bilgisayarları düşünün ya da ilk arabaları… Heybetliydiler ancak işe yararlığı bugünkü cihaz ve makineler ile asla boy ölçüşemezdi. Tabi ki her şeyin küçülerek gelişmesi bazı aracı ürünlerin de ortadan kaybolmasına sebep oldu. Bu hem çok daha az görüntü hem de çok daha fazla işlem anlamına geliyordu. Ama ne kadar doğruydu ya da ne dışarıdan kabullenilir olarak görülen tüm değişimler, insan hayatına ne kadar pay ile girecekti? Neden olmasın?
İnsanoğlu teknolojik değişimlerle birlikte nedense önce kablolardan kurtulmayı seçti. Bu yüzden de yeni ürünlerini tasarlarken her açıdan bağımsız cihazlar olmalarını istedi. Güzel bir yaklaşımdı. Ancak devamında daha karmaşık yazılımlar ile birlikte bazı anlam karmaşalarını da getirdi. Konunun en güzel örneği ise Wireless ve wifi çiftidir. Çok yerde duyarız… Ama biri karşımıza geçip “Wireless ile wifi arasındaki fark nedir?” diye sorsa mutlaka önce durur kendimize bir düşünme payı bırakır sonra da kendimizce bir yorum yaparız. O sebepten konu hakkında bilgi vermeyi uygun bulduk.

Wireless ile Wifi arasındaki fark var mı?

Wireless ile wifi arasındaki fark var mı birazdan açıklayacağız. Öncesinde kısa kısa bu isimlerin ne anlama geldiğine bakalım…

Wireless, Türkçeleştirildiğinde radyo ya da telsiz dalgası olarak adlandırılabilinir. Kablosuz bağlantıdır diyebiliriz. Kablosuz iletişim ve uzantısız transfer anlamlarını taşır. Günümüz şartlarında kullanılan tüm akıllı telefonlarda işe yaramaktadır. Bu terim ile birlikte internette dolaşabilir ve sosyal medya sitelerini kullanabilirsiniz.

Wifi ise orijinal olarak “Wireless Fidelity” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Kablosuz bağlantı alanı anlamına gelir. Yine yukarıdaki tüm özellikleri taşır. Standart olarak IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g ve IEEE 802.11n standartlarına göre üretilmiştir. Bu terim ile birlikte de internette sörf yapabilir ve alışveriş sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Wifi de wireless de dizüstü bilgisayarlardan PDAlara ve destek yazılımı atılmış tüm cihazlara kadar kablosuz erişim ağının olduğu her yerde rahatça kullanılabilinmektedir. Ancak her işlemin IEEE 802.11 protokollerine bağlı kalınarak sağlandığını unutmayın.

IEEE 8021. 11 protokolü elektrik ve elektronik mühendisliğinin ilgi alanına giren bir konudur. Yerel ağ protokollerini içerir. Genellikle tüm teori ve gerçeklerini kablosuz örgü ağını (wireless mess network) baz alarak oluşturur. İstemci olarak da bahsedebileceğimiz cep telefonlarının ağda bulunan sadece bir istemci yerine birden çok istemci ile ilişki kurmasını sağlar. Ancak insan yapımı bu çalışmalar tabi ki henüz mükemmelleştirildiği evreye varmamıştır. Yönlendirmeler sırasında oluşan döngü problemleri bulunmaktadır. Kimlik problemleri ve güvenliğin doğrulanmasında ise hala sorunlar yaşanmaktadır ve hackerların en çok sevdiği oyun da işte burada başlamaktadır.

Sonuç olarak tekrar wireless ile wifi arasındaki fark için aklında soru işareti bulunanlara buradan net olarak “Hayır, belirgin bir fark yoktur. Yalnızca teknik anlamda dünyanın geri kalan %99’luk dilimini ilgilendirmeyecek şekilde uzmanlık ayrımları vardır.” diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz