Türkiye’nin gururu Uçan araba CEZERİ ilk uçuş denemesini yaptı

Uçan araba CEZERİ ilk halatsız uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

0

Baykar’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk uçan araba modeli olan CEZERİ, 230 kg ağırlığında. 1,5 yıl önce tasarımına başlanan modelin son protetipi CEZERİ, 15 ekimdeki iki testinde de yerden 10 m havalanarak ileriye dönük olarak yüzleri güldürdü. 11 eylülde testlerine başlanan CEZERİ’nin bu testinde güvenlik halatlarının kullanılmaması da dikkatlerden kaçmadı.

Araç otonom sistemlerle donatılmış olup, akıllı uçuş sistemlerine de sahip.

Peki araca CEZERİ isminin verilmesinin bir nedeni var mı diye akıllara gelebilir. Hemen yanıtlayalım. İsmini, Müslüman bilim insanı El-Cezeri’den almıştır.

4 yıl sonra yerleşimin olmadığı kırsal alanlarda kullanımına başlanabilecek olan araçın, insanlı olarak uçuş gerçekleştirebilmesi için çalışmalar devam ediyor. CEZERİ trafiğe ne zaman çıkacak soruna ise, ancak 10-15 yıl sonra mümkün olabileceğini söyleyebiliriz.

İlk olarak Teknofest 2019 da sergilenmişti ve yoğun ilgi ve merak uyandırmış ve görenleri gururlandırmıştı. Yolcu ve kargo taşımak için tasarlanan aracın ayrıca askeri ve sağlık alanında da kullanılması öngörülüyor. Proje tam anlamıyla hayata geçince trafik sıkışıklığına karşı önemli bir alternatif olacağına ve trafik kazalarının azalması için de en önemli adımlardan biri olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Peki uçan arabayı kullanmak zor mu olacak? Hayır, az bir havacılık bilgisiyle uçabilecek.

EL-CEZERİ kimdir?

1136-1206 yılları arasında Şırnak Cizre‘ de yaşamıştır. Fizik ve Mekanik alanlarında Medrese eğitimi görmüştür. Leonardo Da Vinci‘nin ilham aldığı da söylenen ‘Kitab-ül Hiyel‘ bilim kitabının da sahibidir. Bu kitabında, 50 farklı robotun kullanılabileceği alanları, çizimleri bulunmaktadır. ilk sibernetik ve robotik ilminin kurucusu olan müslüman bir bilim insanıdır. Ayrıca, Artuklu Sarayı’nda baş mühendislik de yapmıştır.

Uçan Araba CEZERİ ilk halatsız uçuşunu yaptı

CEZERİ (Uçan arabanın) Teknik özellikleri nedir?

-8 tane elektrikli motor ve 8 tane pervaneye sahip ve 100 km hıza ulaşabilecek.

-3 adet yedeği olan tam otonom çalışabilen uçuş kontrol sistemine sahip.

-%100 Elektrikli, şarj edilebilen bataryalara sahip olacak ve 1 saat havada kalabilecek.

-Yapay zekaya da sahip olacak ve 2 km yüksekliğe ve 70-80 km uzağa (menzile) gidebilecek.

-Acil iniş ve acil durmak için butonların da koyulacağı CEZERİ, ayrıca dokunmatik ekrana da sahip olacak.

Uçan Araba CEZERİ ilk test uçuşunu yaptı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz