Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı neden değişti?

TCMB başkanı neden değişti. İddialar var!

0
Naci Ağbal, Murat Uysal'ın yerine TCMB başkanı oldu.

Cumhurbaşkanı imzası ile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile TCMB Başkanı Murat Uysal görevinden alınarak Yerine Yeni TCBM başkanı olarak Naci Ağbal atanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı koltuğu boş kalınca da, Ağbal’ın yerine,  yardımcısı İbrahim Şenel getirildi.

Murat Uysal görevden neden alındı?

Döviz kurlarındaki artışın durdurulamaması ve son enflasyon rakamlarındaki gıda fiyatlarının artışı ile ilgili Merkez Bankasının aylık fiyat gelişmeleri raporunda yer alan ifadeler nedeniyle Murat Uysal’ın görevden alındığı iddiaları konuşulmakta.

Merkez Bankasının aylık fiyat gelişmeleri raporunda geçen ifadeler neydi?

Merkez Bankasının aylık fiyat gelişmeleri raporunda geçen ifadeler şu şekildeydi.

“İşlenmemiş gıda grubunda mevsimsellikten arındırılmış veriler, meyve fiyatlarındaki nispeten olumlu görünümün etkisiyle taze meyve ve sebze fiyatlarının gerilediğine, ancak diğer işlenmemiş gıda fiyatlarının önemli ölçüde yükseldiğine işaret etmektedir. Bu gelişmede, döviz kuruna duyarlılığı yüksek olan yumurta, bakliyat ve pirinç kalemleri öne çıkmıştır. İşlenmiş gıda fiyatlarındaki artış alt gruplar genelinde hızlanarak devam etmiş ve yüzde 2,18 olarak gerçekleşmiştir. Nitekim bu dönemde ekmek ve tahıllar yüzde 2,66, diğer işlenmiş gıda ise yüzde 1,91 oranında aylık fiyat artışı sergilemiştir. Diğer işlenmiş gıda grubunda, katı ve sıvı yağlar aylık yüzde 5,88 oranında fiyat artışıyla en çok dikkat çeken kalem olmuştur. Bu gelişmelerle, taze meyve-sebze dışı gıda grubu yıllık enflasyonu yüzde 15,69’a yükselmiştir.”

“Yurt içi üretici fiyatları Ekim ayında yüzde 3,55 yükselmiş, yıllık enflasyon 3,87 puan artarak yüzde 18,20 olmuştur.”

“Üretici fiyatlarında gözlenen bu artışta döviz kuru ve enerji dışı emtia fiyatlarındaki gelişmelerin belirleyici olduğu değerlendirilmektedir. Petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatlarının mevsimsellikten arındırılmış eğilimi bu dönemde belirgin ölçüde yükselmiştir.”

Yeni TCMB Başkanı Naci Ağbal kimdir?

1968 doğumlu 52 yaşındaki Naci Ağbal daha önce Maliye Bakanlığı Müsteşarı iken, 2015-2018 arasında 3 yıl Maliye Bakanı olarak da görevlendirilmişti. AK Parti’den 2015 yılında meclise girmeyi başarmıştı. Çorumlu olan Başkan, 1989 yılında İstanbul Üniversite’si Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz