TikTok’tan Dev Adım: Amazon’a Rakip Oluyor!

0

TikTok, pandemi döneminde öne çıkmasıyla en çok kullanılan sosyal medya platformu haline geldi. Rakiplerinin önüne geçerek ana akımın dışına çıkan TikTok, şimdi de e-ticaret için kolları sıvadı.

Sosyal medya devi, Amazon’a rakip olmak için bir e-ticaret zinciri oluşturmayı planlıyor. Aslında, şirket birkaç hafta önce LinkedIn’de birçok yeni iş ilanı yayınladı. Peki şirket bu konuda nasıl bir yol izleyecek ve konuyla ilgili herhangi bir açıklama yaptı mı? Gelin haberin detaylarına birlikte göz atalım.

TikTok’un personel arıyor

Sosyal medya devi TikTok’un Linkedin hesaplarını inceleyen Ars Technica, şirketin ofislerinin bulunduğu büyük şehirlerde eleman aradığını doğruladı. Business Journal ise, TikTok’un LinkedIn profillerini incelediğini duyurdu ve yüzden fazla kişinin TikTok veya ByteDance için çalıştığını ekledi. Ayrıca bu çalışanların çoğunun Amazon, Microsoft veya Meta’dan geldiğini de kaydetti.

TikTok’un yayınladığı bir iş ilanında şu ifadeler yer aldı: “Misyonumuz, depolama, teslimat ve müşteri hizmetleri iadeleri sağlayarak, satıcıların operasyonel yeteneklerini ve verimliliklerini geliştirmelerine yardımcı olmak, alıcılara tatmin edici bir alışveriş deneyimi sunmak ve TikTok Shop’un hızlı ve sürdürülebilir büyümesini sağlamaktır.

Şirket, e-ticaret konusunda bir açıklama yapmadı. Ancak TikTok’un ABD merkezli tesisler kurarak yeni bir gelir kaynağı yaratacağı ve genç kitlelerin tercih edeceği bir e-ticaret merkezinin gerçekleşmesi bekleniyor.

Şirketin şu anda Amerika Birleşik Devletleri dışında TikTok Shop adı altında bir hizmeti bulunuyor. Ancak henüz Amazon veya diğer büyük e-ticaret merkezleriyle rekabet edebilecek kadar büyük değil.

Bir TikTok sözcüsü, “TikTok Shop’un şu anda Güneydoğu Asya ve Birleşik Krallık’ta bulunduğu ülkelerde tüccarlara çeşitli ürün özellikleri ve teslimat seçenekleri sunmayı içeren değerli bir alışveriş deneyimi sağlamaya odaklandık” şeklinde konuştu.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce TikTok, bu atılımla e-ticarette Amazon ile rekabet edecek mi? Düşüncelerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz