Tek kullanımlık plastik ürünlere yasak mı geliyor?

Tek kullanımlık plastik ürünlerin ABD ve İngiltere'den sonra ülkemizde de yasaklanıp-yasaklanmayacağı merak konusu oldu.

0

2019 da İngiltere’nin yayınladığı, tek kullanımlık plastik genelgesine göre; tek kullanımlık pipetler, tek kullanımlık çatal ve bıçaklar, tek kullanımlık kulak temizleme çubukları, tek kullanımlık balon tutacakları yasaklanmıştı ve yasağın Nisan 2020 de yürürlüğe gireceği açıklanmıştı. Koronavirüs nedeniyle de yürürlük tarihi Ekim 2020 ye ertelenmişti.

Plastik üretimi yapan bazı temsilcilerin, korona virüs sebebiyle tek kullanımlık ürünlere getirilen bu yasağın kaldırılmasını talep etmelerine karşın bu karşılık bulmamıştı.

Bu günden itibaren (01.10.2020) satışı yasaklanan bu tek kullanımlık plastik ürünlerin marketlerde satışına artık izin verilmiyor. Daha önce tedarik eden kullanıcılara da 1 nisan 2021 e kadar süre tanındı. İngiltere’den önce ABD’de de benzer bir yasak getirilmiş olması, Türkiye’de de yasak getirilsin şeklinde yorumlarını kullanıcılar sosyal medyada dillendirmeye başladılar.

Türkiye’de hatırlanacağı üzere plastik poşetlerin ücretli hale getirilerek fazla kullanımının önüne geçilmeye çalışılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz