Rusya 1 Milyon km2 Ukrayna Toprağını İlhak Etti!

0

Geçtiğimiz Cuma günü Putin‘in İlhak açıklaması beklendiği gibi geçti ve Ukrayna bölgelerinden Kherson, Donetsk, Zaporizhzhia ve Luhansk bölgelerinin ilhak edilip Rusya topraklarına katıldığını resmen duyurdu ve ilgili kararnameyi imzaladı. Putin, daha sonra tüm Dünya’ya mesaj veren açıklamalarda bulundu. Çoğu ülkenin kabul etmediği ilhak sonrasında yaşanan gelişmeler şöyle.

Uluslararası tepkilerin çığ gibi büyüdüğü ve sahte olarak değerlendirdiği karar sonrası Putin, ‘Milyonlarca kişinin iradesi bu‘ ifadesini, Moskova’da yüzbinlerce kişi ve üst düzey yetkilinin karşısında söyledi.

Karara ilişkin Avrupa Parlementosu‘ndan; ilhaka son verilmezse yaptırımların daha ağır bir şekilde uygulanması ve tecrit edilmesi söz konusu görüşü iletildi. Ayrıca kararın BM tüzüğünün açık ihlali olarak nitelendirildiğini söyleyelim.

Konunun asıl muhatabı Ukrayna ve Zelensky de; ‘Dünyadaki herkes böyle bir ilhak girişimin ne anlama geldiğini iyi biliyor!‘ dedi.

Rusya; Ukrayna’nın 5’te 1’i büyüklüğünde (yaklaşık 1 milyon km2’lik) toprak parçasını (Uluslararası hukuku açıkça ihlal ederek) kendi bünyesine kattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz