Putin’in, Vurulmasında Ukrayna’yı Suçladığı Kırım Köprüsü’nün Önemi!

0

km uzunluğundaki Dünya Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın etkilerini iliklerine kadar yaşarken, savaş hakkında her geçen gün yeni bir haber gelmeye devam ediyor. Bu sefer de, Kırım Köprüsü’nün yıkılması sonucu tarafların birbirlerini suçlamasına şahit olduk. Putin, köprünün yıkılmasının, Ukrayna gizli servisinin planı ve icraatı olduğunu açıklamasından sonra, gözler Kırım Köprüsü’nün neden bu kadar önemli olduğu konusuna dikildi!

Kırım Köprüsü’nün (Kerç Boğazı Köprüsünün) Önemi 

Kırım Köprüsü, Kırım’ı Rusya’ya bağlayan ve kritik ve stratejik öneme sahip bir köprüdür. Kırım demişken, yılında Rusya’nın 2014’te ilhakıyla topraklarına kattığı Kırım’ı Rusya’ya bağlayan ve 19 km uzunluğundaki köprünün yapımı 15 Mayıs 2018 tarihini gösteriyor. 100 yıldır hayali kurulan köprü sonunda yapılacaktı.

Karadeniz ile Azak Deniz arasındaki Köprü, Kerç Yarımadası ile Taman Yarımadası arasına uzanmakta ve inşaatı Rusya’nın 2015’te ilk kazmayı burmasıyla başlamış. 3 yılın sonunda Putin’in 2018’de açılışını (kamyonla geçerek) yaptığı Kırım Köprüsü, 2 gün önce (iddiaya göre Ukrana’nın) saldırı sonucu bir bölümü kullanılamaz haledi. 3,6 milyar dolarlık köprünün demiryolu kısmının çöktüğü biliniyor.

Köprüye saldırıyı Ukrayna’nın resmi olarak üstlendiğini söleyemeyiz ancak, daha önce Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı olan Mihail Podolyak, ‘Bu köprü, Ukrayna tarafından yapımına izin verilmeyen yasadışı bir nesnedir. Yarımadanın ekolojisine zarar verir ve bu nedenle sökülmesi gerekiyor. Nasıl olduğunun, gönüllü ya da değil, önemi yok.‘ imasında bulunmuştu.

S-400, Rus polis botları, dalgıçlar köprüye saldırı ihtimaline karşı devamlı teyakkuzdaydı ama olan oldu ve köprünün bir kısmı saldırı sonucunda yıkıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz