Presbiyopi Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıldır?

0

Yaşa bağlı olarak gelişen görme bozukluğudur. Çocuklarla gençlerde göz lensi esnek özellikleri nedeniyle uyum mekanizmasıyla aktif olarak çalışırlar. Fakat yaş ilerledikçe lens sertleşerek esneklik özelliğini kaybeder. Bu yüzden gözüm uyum gücü azalarak zayıflar.

Presbiyopi 40 yaşından sonra ortaya çıkmakta olup, bu tip hastalar cisimlere veya yazılara yakından baktıklarında net görememiyorlar. Nedeni ise, gözün lensi esnekliğini kaybettiğinden dolayı ışık kırıcılığının artmaması söz konusu ve bu yüzden de ışınların retinaya odaklanamamasıdır. Prespiyopik kişiler net görebilmek için okudukları yazıyı olabildiğince uzak tutmaya çalışmak zorunda kalıyorlar. Presbiyopi sorunu yıldan yıla her bir insanda standart bir biçimde artmaktadır. 40 yaşlarında sonra her 10 yılda, +1 numara büyüme gösterir.

Tedavisi:

Düzeltici mercek olarak iki tarafı dışbükey olan [bikonveks) mercekler kullanılmaktadır. Prespiyöpi ilerleyici özelliği olan bir hastalıktır. Bu yüzden, belli aralıklarla kullanılan merceğin uygun bir biçimde değiştirilmesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz