NASA’dan dikkat çeken sıcaklık uyarısı!

NASA’nın ünlü iklim uzmanı Gavin Schmidt, gazetecilerle yaptığı bilgilendirme toplantısında, Temmuz 2023 ayının muhtemelen “binlerce değilse de yüzlerce yılın” en sıcak ayı olacağı konusunda uyardı.

Ön tahminler oluşturmak için karasal ve uydu verilerini modellerde birleştiren Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Maine Üniversitesi’nin izleme araçlarına göre, bu ay birkaç günlük sıcaklık rekoru çoktan kırıldı.

Schmidt, bu tahminlerin birbirinden biraz farklı olmasına rağmen, aşırı sıcak eğiliminin inkar edilemez olduğunu ve daha sonra ABD ajansları tarafından yayınlanacak olan daha eksiksiz aylık raporlara yansıtılacağını söyledi.

“Dünya çapında benzeri görülmemiş değişiklikler görüyoruz. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Çin’de gördüğümüz sıcak dalgaları sağda ve solda rekorlar kırıyor” diye ekledi.

“Gördüğümüz şey, hemen hemen her yerde, özellikle okyanuslarda, yaygın bir ısınma. Tropik bölgelerin dışında bile aylardır rekor deniz yüzeyi sıcaklıkları kaydediyoruz” dedi. “Bunun devam edeceğini tahmin ediyoruz ve buna inanmamızın nedeni, atmosfere sera gazı salmaya devam etmemizdir” diye uyardı.

Exit mobile version