Marmaris Yangını Kontrol Altına Alındı Ama 4813 Futbol Sahası Büyüklüğündeki Alan Kül Oldu

0

Marmaris’teki 5 gündür devam eden orman yangını hakkında yüreklere su serpen açıklama geldi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi; yangının tamamen kontrol altına alınıdığının müjdesini verdi. Soğutma çalışmaları ise halen devam ediyor.

Yangında, 48 helikopter, 13 yangın söndürme uçağı, 20 TOMA ve binlerde görevli ve gönülllüyle müdehale başarı getirdi.

Marmaris Yangınında Ne Kadarlık Alan Yandı?

Marmaris yangını nereden çıkmıştı? Pazartesi akşam Muğla/Marmaris ilçesi/ Hisarönü Mahallesi/ Bördübet mevkisinde başlamıştı.

Termal kameralarla tespit edildiğine göre, toplamda (4813 futbol sahası büyüklüğünde) 3417 hektarlık ormanlık alanın yandığı belirlendi.

Tarım Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Ege sahil beldesi Marmaris yakınlarındaki bölgeyi inceledikten sonra, Salı günü başlayan yangına uçakla müdahale eden itfaiyecilere övgüde bulundu.

Marmaris Orman Yangınını Çıkartan Kim ve Neden Yaktı?

Yangını çıkaran köylünün Perşembe günü yakalandığını ve suçunu itiraf ettiğini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu duyurmuştu. İsmi açıklanmayan 1998 doğumlu S.A., elindeki 2 benzin bidonuyla yakalanmıştı. İfadesinde; ailesinin kendisine arsa vermek istememesine kızdığı için yaktığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yangını başlatmaktan suçlu bulunan herkesin, 2004 yılında Türk Anayasası’ndan çıkarılan ölüm cezasına çarptırılabileceğini ima etti. Erdoğan Cuma günü yaptığı açıklamada, “Korkutucu bir ceza olması gerekiyor ve bu bir ölüm cezasıysa, ölüm cezasıdır.” Dedi.

Türkiye’de Şimdiye Kadarki En Büyük Orman Yangınında Ne Kadarlık Alan Yandı?

Şimdiye kadar Türkiye’nin yaz aylarındaki en büyük yangını, 28 Temmuz 2021 tarihinde Manavgat’ta çıkmıştı. Sadece o yangında 75 bin hektar alan kül olmuş ve yıl 2021 yılı içinde de toplamda 140.000 hektar (345.950 dönüm) kırsal alanı yanmıştı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi; gazetecilere verdiği demeçte, uçakların ve personelin geçen yıldan bu yana “herkesin hayal gücünün ötesinde arttığını” söyledi. Türkiye’deki orman yangınlarının yüzde 88’inin insanlar tarafından çıktığını da söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz