Koronavirüs tekrar hortladı! Vakalar bir haftada iki katına çıktı

0
covid 19

Korona virüs salgını kolay kolay bitmeyecek gibi gözüküyor. Zira Corona virüs tekrar hortladı. Bir hafta içinde vakalar iki katına çıktı.

2019 yılın Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs pandemisi geliştirilen aşılama ile büyük ölçüde azaltılmıştı. Hatta Sağlık Bakanlığı maske kullanım zorunluluğunu kaldırmıştı. Ancak Corona virüs geçtiğimiz hafta yeniden hortladı ve vaka sayıları bir haftada iki katına çıktı. Bu gelişmenin ardından Sağlık Bakanlığı’ndan ve uzmanlardan peş peşe uyarılar geldi.

7 bin 113 kişi coronaya yakalandı

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 27 haziran – 3 temmuz haftasında 57 bin 113 kişi coronaya yakalandı. Öte yandan bir hafta içerisinde corona nedeniyle de 25 kişi yaşamını yitirirken iyileşenlerin sayısı ise 30 bin 478 oldu.

Bu gelişmenin ardından açıklamada bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ‘’Salgınının başından beri muhtemelen “EN YÜKSEK VAKA” dönemini yaşıyoruz. BA.4 ve BA.5 varyantlarının neden olduğu 6. Dalga diğer ülkelerde de çok yüksek vaka sayılarıyla seyrediyor. Vaka sayısında azalma dalganın sonunu gösterir, salgının sonunu göstermez. Yaşadığımız 5 dalgada da vakalar azaldığında önlemleri kaldırıp, takip eden vaka artışında şaşırmaktan vazgeçmeliyiz.’’ dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz