Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Farklar. Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Farklar. Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli

Gerçekleşen herhangi bir kaza sonrası meydana gelen maddi ve bedeni hasarları karşılayan zorunlu trafik sigortasıyla kaskonun içeriklerinin karıştırılması, sürücüleri zor durumda bırakan en önemli sorunların başında geliyor.

Gün geçtikçe artan trafik yoğunluğu, bir anlık dikkatsizlik, hatalı sollama ve bunun gibi birçok neden yüzünden gerçekleşen trafik kazaları, ağır maddi zarara veya can kaybına neden olabiliyor. Ama böyle durumlarla karşılaşan sürücüler eğer zorunlu trafik sigortası olarak da bilinen “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” ve kaskoya sahipse, bu sigorta türleri, onların iki önemli destekçisi konumuna geliyor. Yalnız bu iki sigortanın kapsamları tam olarak bilinmiyor. İki sigorta türünün en çok karıştırıldığı yönüyse zararın tazmin kısmı. Sürücüler en çok, herhangi bir kaza anında her iki sigortanında kendi zararlarını tazmin edeceğini düşünüyor.

Bunun en son kanıtlarından birini Türkiye’nin 21 ilinde, 18 yaş üstündeki 2.604 kişinin katıldığı “Sürücü Bilinci” araştırması ortaya çıkarmıştı. HDI Sigorta’nın araştırmasına göre bu karışıklığı en fazla kaskosu bulunmayanlar yaşıyor. Kaskosu bulunmayanların yüzde 69.7’sinin bir trafik kazasında kendi aracına gelecek hasarı, kendi zorunlu trafik sigortasından karşılayabileceği şeklinde yanıt vermesi, bunun en önemli göstergesi.

Halbuki zorunlu olarak yaptırılması gereken trafik sigortası, sadece karşı tarafa verilen bedeni ve maddi zararları karşılayan bir sigorta türü. Hatta zorunlu trafik sigortası, sürücünün bir kaza sonrasında ortaya çıkan tedavi masraflarını dahi karşılamıyor.

Kasko ise sürücünün kendi bedeni ve maddi zararlarını karşılıyor. Ayrıca kasko, karşı tarafa verilen zarar eğer zorunlu trafik sigortası teminatından fazlaysa, devreye girerek farkı ödüyor. Yani karşı tarafa verilen zararın karşılanmasında öncelikle zorunlu trafik sigortası üzerinden işlemler yürütülüyor.

Ancak zorunlu trafik sigortasına sahip olmayan sürücüler, herhangi bir kaza yaptığında hiç de kolay olmayan bir sürece giriyorlar. Öncelikle kaza yapan sürücülerin araçları bağlanıp trafik şubelerinin otoparklarına alınıyor.

Trafikten men edilen araç, geri almak istendiğinde de önce zorunlu trafik sigortasının yapılması ve sonra aracın bulunduğu otoparka giderek görevli memurlara sigortanın yaptırıldığının söylenmesi ve belgenin tebliğ edilmesi gerekiyor. Daha sonra da araç sigortasız olarak trafiğe çıktığı için para cezası ödeniyor ve aracın otoparkta kaldığı her gün için de otoparka ücret ödenmesi gerekiyor. Kasko ise tamamen kişinin kendi tercihine kalan birşey olsa da, artıları çok olduğu için tercih nedeni. Kaskoda dikkat edilecek hususların başında öncelikle uygulanan fiyat tarifesinin göz önüne alınması ve hasarı çabuk ve eksiksiz ödeyen sigorta şirketlerinin tercih edilmesi gerekiyor.

Poliçede belirtilen araç değerinin 0 km araçlarda anahtar teslim fiyatı, 2. el araçlarda piyasa fiyatlarıyla aynı olmasına dikkat edilmesi gereken konular arasında. Ayrıca poliçede yer alan genel ve özel şartların iyi okunması, kaskoyla birlikte sunulan ek teminatların içinde, grev-lokavt, halk hareketleri, terör, deprem, sel ve artan mali mesuliyet gibi teminatların bulunup bulunmadığına bakılması ve poliçesinin enflasyona endeksli olup olmadığına dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz