Jinekomasti Nedir? Jinekomasti Ameliyatına Dair Detaylar

0
Jinekomasti Nedir. Jinekomasti Ameliyatına Dair Detaylar

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan fazla kiloların yarattığı sıkıntılardan birisi de genç erkeklerin memelerinde büyüme ve bu büyümenin verdiği sosyal ve psikolojik rahatsızlıklardır.

Jinekomasti nedir?

Erkekler için ergenlik çağlarında göğüslerde hormonal bazlı büyüme ve dolgunluk oluşması normaldir. Çünkü o esnada vücut hormonlar anlamında bir kargaşa yaşar. Ancak söz konusu durum geçicidir ve bir süre sonra bu dolgunluk oluşumu geçer. Eğer geçmez ve erkekte göğüs büyümesi söz konusu olursa, buna jinekomasti adı verilir. Özellikle de kilolu olarak bir ergenlik çağı geçiriliyor ise jinekomasti görülmesi olasılığı yüksektir. Bu durum gençlerde çeşitli sıkıntıları da beraberinde getirebilir.

Vücudundan utanma durumu hasıl olursa bol giyinme, yazın plajlarda ya da havuz kenarlarında soyunmama gibi haller meydana gelebilir. Ağırlıklı olarak ergenlik çağlarından kalma hormon bazlı bir sorun olsa da bazen kullanılan ilaçlar ya da hastalıklar nedeni ile de jinekomasti görülebilir. Üstelik jinekomasti tek taraflı olabildiği gibi çift taraflı da olabilir.

Jinekomasti Ameliyatına Dair Detaylar

Ergenlik çağının bitimi ile beraber 17 yaşlarından itibaren bu ameliyat yapılabilir. Ancak çok büyük buhranlar ya da sıkıntılar yaşanmıyor ise 18 yaşın bitmesi daha mantıklıdır. Diğer estetik ameliyatlarda da bu hususa dikkat edilir.

Erkeklerde Jinekomasti Nedir

Bazı hafif vakalarda yalnızca liposuction yapılabilirken, meme bezi küçültmeleri yapıldığında ise ameliyat detayları ve süresi de biraz daha artabilir. Evrelere ayrılan bu rahatsızlık için ilk evrenin koltuk altı liposuction ile çözülebileceği söylenebilir. İkinci evre de benzer işlemler ile sonuçlandırılır. Ameliyat zamanı geldiğinde liposuction ile tam bir çözüme kavuşulacağı öngörülürse meme bezine dokunulmaz. Üçüncü evre ile son evre olan dördüncü evrede jinekomasti ameliyatında hem liposuction, hem de meme bezi çıkarma işlemi beraber yapılır. Hasta genç ise derisi de kolay şekilde toparlanacaktır.

Yaşlı kişilerde ise ayrı bir teknikle bollaşan bu derilerin toparlanması lazımdır. Ameliyat Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar Jinekomasti ameliyatı öncesinde, ameliyattan önceki 10 gün boyunca aspirin alınmamalıdır. Özellikle de bazı laboratuvar kontrollerinin yapılması şarttır. Bunları uzman doktorlar hastalarına iletirler. Sigara içilmesi istenmez ve farklı ilaç alımları söz konusu ise bunlar da doktora mutlaka bildirilir. Ameliyat sırasında lokal anestezi uygulanmışsa hasta aynı gün içinde taburcu edilebilir.

Eğer genel anestezi söz konusu ise en az 1 gece hastanede yatış verilir. Ameliyatın bitmesinin hemen ardından göğüs korsesi kullanılmaya başlanır. Kullanımı kolay olan bu korse 3 hafta boyunca aralıksız giyilmelidir. İlk 3 haftanın ardından, yalnızca gündüzleri olmak üzere bir 6 haftalık daha kullanım faydalı olacaktır.

Eğer ameliyatın ardından morluk, şişlik, ödem gibi sorunlar oluşmuşsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Bu tür belirtiler normal olmakla beraber ağrıların da 2-3 günlük süreçte azalacağı söylenebilir. Ancak yine de muhakkak doktor ile görüşülmeli ve tavsiyeler harfiyen uygulanmalıdır. Jinekomasti ameliyatının ardından ödeme neden olacak sauna gibi ortamlarda belli bir süre bulunulmamalıdır. Tam bir iyilik hali sağlanana kadar zorlayıcı hareketlerden de kaçınılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz