Japonya Eski Başbakanı Shinzo Abe’nin Ölümü: Tetikçi hakkında ne biliyoruz?

0

Eski Başbakan, Cuma sabahı, nedenleri belirsiz olan kırk yaşlarında bir Japon tarafından iki kez vuruldu. Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Cuma günü Nara’da (batı) bir seçim mitinginin ortasında uğradığı suikast saldırısı sonucu yaralandı ama hastanede öldü. Japonya ve tüm Dünya şaşkına döndü.

“Shinzo Abe, saat 12:20’de hastaneye nakledildi. Geldiğinde kalp-solunum durması söz konusuydu. Doktorlar onu hayata döndürmeye çalıştı. Ancak, ne yazık ki saat 17:03’te vefat etti” açıklaması yapıldı.Eski lider boynundan iki kez vuruldu.

Shinzo Abe’nin sadece birkaç metre arkasında duran sözde saldırgan, hemen silahsızlandırıldı ve tutuklandı. Bir Nara sakini olan 41 yaşındaki bu işsiz Tetsuya Yamagami, üst düzey bir polis yetkilisine göre gerçekleri kabul etti ve ev yapımı bir silah kullandığını belirtti.

Daha fazla ayrıntı vermeyi reddeden polis, gazetecilere verdiği demeçte, “Belli bir örgüte kin beslediğini ve eski Başbakan Abe’nin kendisiyle bağlantılı olduğuna inandığı için suçu işlediğini itiraf ettiğini” söyledi. Ancak, kamu televizyonu NHK’ye göre, Japon hükümetinin eski başkanına (2006-2007 ve ardından 2012-2020) siyasi olarak kin beslemediğini açıkladı.

Birkaç yerel basına göre, 2005 yılına kadar üç yıl boyunca Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri’nin bir üyesiydi. NHK görüntüleri, koruyucu giysiler giyerek polisin, kanalın şüphelinin Nara’daki evi olarak tanımladığı bir binaya girdiğini gösterdi.

Saldırının görüntüleri, Shinzo Abe’nin bir podyumda durduğunu, ardından iki yüksek sesli patlamanın ve ardından dumanlar çıktığını gösteriyor. Eski lider yere yığılırken, patlamanın şaşkına çevirdiği seyirciler yere yatıyor ve birkaç koruma dasaldırganı yere yatırıyor.

Tüm bu yaşananlardan sonra Japon polisi, sahadaki güvenlik cihazının yeterli olup olmadığını araştıracak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz