Hormonal Hipertansiyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Toplum içinde hipertansiyona neden olabilecek kalp ve böbrek hastalıkları sıkça görülüyor. Hipertansiyona neden olan en önemli faktör olarak hormonal sebepler dikkat çekiyor

0

Toplum içinde hipertansiyona neden olabilecek kalp ve böbrek hastalıkları sıkça görülüyor. Hipertansiyona neden olan en önemli faktör olarak hormonal sebepler dikkat çekiyor. Hal böyle olunca akıllara hormonal hipertansiyon belirtileri neler? sorusu geliyor.

Dünya üzerinde 1 milyar civarındaki kişi hipertansiyon hastası. Öncelikle hipertansiyon sebebi hormonal sebepler ise tedavi ile bu sorun ortadan kalkabiliyor. Genel olarak baktığımız zaman hipertansiyon dünyada önlenebilir ölüm nedenlerinden biri olarak dikkat çekiyor. 2000 yılı itibariyle yapılan araştırmalarda dünya nüfusunun &.4’ünde belirlenen hipertansiyon, 2025 yılında ise rakamın 29.2’ye çıkacağı tahmin ediliyor. Hipertansiyon hastalığı zamanla kalp ve böbrek sorunlarına yol açarak, kişinin hayatında ciddi olumsuzlukları başlatır. Hipotiroidi ve hipertiroidi yani tiroid hormon oranlarının düşük olması yüzünden hipertansiyon ortaya çıkar. Ayrıca Cushing kortizon hormonlarının da aşırı salımı, hiperaldesteronizm aldosteron hormonunun aşırı salımı ve nodadrenalin adlı hormonların aşırı salımı da yüksek tansiyon yani hipertansiyon sorunlarını oluşturur. Yine böbrek üstü bezlerin bazı nedenlerden dolayı büyümesi, paratiroid bezinin fazla salımı, diyabet, obezite gibi sorunlarda hipertansiyon nedenleri arasındadır.

Hormonal Hipertansiyon Belirtileri

Ailesinde hipertansiyon geçmişi olan yoksa, ani şekilde başlayan hipertansiyon belirlenmişse, 20 yaş öncesi veya 60 yaş sonrası ortaya çıkmışsa, belirli ataklar sonrası yüksek değere sahip hipertansiyon saptanmışsa, hipertansiyon durumunda baş ağrısı, çarpıntı, terleme, yüz bölgesinde kızarıklık oluyorsa, böbrek fonksiyonlarında bozulmalar cialis pas cher gibi durumlar söz konusu ise kesinlikle endokrinolog uzmanından değerlendirme alınmalıdır. Obez, diyabet, tiroid bezi hormon bozukluğu olanlar için hipertansiyon yakından takip edilmeli, durum ciddi ise tedavi şekline hemen başlanmalıdır. Hastalığa bağlı hipertansiyon belirlenmişse, hastalığın tedavisinden sonra hipertansiyon sorunu ortadan kalkacaktır. Nedenler araştırılırken, hormonal açıdan da hipertansiyon nedenleri çok iyi analiz edilmeli ve araştırılmalıdır. Bu araştırma hastanın hayati önemini koruyacak ve ölüm riskini en aza indirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz