Heykeltraş Kuzgun Acar kimdir? Google’dan özel Doodle!

0
Heykeltraş Dursun Acar Kimdir

Google, Heykeltraş Kuzgun Acar için doğum gününe özel yeni Doodle hazırladı. Google aramaya tıklayanlar Dursun Acar’ın resmini görenler bu kişinin kim olduğunu merak etti ve Dursun Acar’ın kim olduğunu araştırmaya koyuldu.

Heykeltraş Kuzgun Acar eserleri

Ünlü Türk Heykeltraş Kuzgun Acar Kimdir?

Tam ismi Abdülahet Kuzgun Çetin Acar olan heykeltraş, 1928 İstanbul doğumludur. Yaşıyor olsaydı 93 yaşında olacaktı. Ticaret Lisesinden mezun olduktan sonra, İstanbul Güzel sanatlar akademisi heykelcilik bölümünü bitirdi 1953. Demir, tel, çivi gibi araçlarla heykelciliğe soyut yaklaşarak eserler üretmeye başladı.

Öyle ki; eserlerinden biri 1961 de Paris Bienali‘de birincilik bile kazandı. Birincilik dolayısıyla kazandığı bursla beraber Fransa’ya giderek çalışmasına orada devam etti. 1 yıl sonra Paris Modern Sanatlar Müzesinde  sergi açmayı başardı.

Kuzgun Acar’ın ilk eseri Palyaço

1962 de İstanbul’a döndüğünde yaptığı demir heykelle yine başarıya ulaştı.

  • İstanbul’daki Manifaturacılar çarşısında görebileceğiniz Kuşlar heykelini de kendisi yapmıştır.
  • Gülhane Parkındaki 50. Yıl Heykeli,
  • Antalya’da Haşim İşçan Anıtı,
  • Bayrampaşa Belediyesi Mustafa Kemal Anıtı da bıraktığı önemli eserler arasındadır.

    Kuzgun Acar Yürüyen işçiler heykelleri

Ölümü de yine en çok sevdiği işi yaparken kendisini yakaladı. Heykel yaparken üzerine çıktığı merdivenden düştü ve beyin kanaması geçirdi. Daha 48 yaşındayken (1976) vefat etmiştir. Mezarı ise İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığındadır.

Kuzgun Acar Maskeler

Sanatçının bazı eserleri tartışmaları da beraberinde getirmiş ve aralarından sökülenler olmuştur. Sökülüp kaldırılan bazı eserleri hurda olarak satılmıştır.

İstanbul Manifaturacılar çarşısı Kuşlar heykeli

Sanatçının anısına 2007 den beri sempozyumlar düzenlenmeye başlanmıştır. Çeşitli sanat severlerin ve sanatçıların eserlerini sergilediği Sempozyum Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından organize edilmektedir.

Ahşap üzeri taç kompozisyonu ve metal heykeli

Hayırlı Cuma günü mesajları ile ilgili içeriğimizi buradan inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz