Genel Kurmay Başkanı’nın Belli Olacağı ‘YAŞ’ Toplantısı Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı 3 Ağustos 2023 tarihinde saat 12.10’da başladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı, bakanlar ve askeri yetkililer de hazır bulundu.

Toplantının gündemine gelmesi beklenen en önemli başlıklardan biri de hiç şüphesiz, Yaşar Güler‘in Milli Savunma Bakanı olmasının ardından boşalan Genelkurmay Başkanlığı‘na getirilecek isim. Ancak kritik koltuk için 3 isim dillendiriliyor.

Genelkurmay Başkanı Olabilecek İsimler

Toplantı Öncesi Anıtkabir Ziyareti Yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyet, toplantı öncesinde Anıtkabir’i ziyaret etti. Erdoğan, Aslanlı Yol’un başındaki yerini almasının ardından başlayan törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirilen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ay yıldız motifli çelengi Atatürk’ün mozolesine bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Ardından heyet, Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deftere Şunları Yazdı

Aziz Atatürk, Yüksek Askeri Şura üyeleri olarak bugün bir kez daha zatıalinizi ve kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyor, 2023 yılı şura toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Türkiye yakın çevresinde yaşanan çatışmalara ve gerilimlere rağmen bölgesinin cazibe merkezi olmayı sürdürüyor. Milletimize söz verdiğimiz Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmek, gelecek nesillere daha müreffeh, daha itibarlı ve huzurlu bir ülke teslim etmek için her alanda yoğun bir çabanın içindeyiz. Bu mücadelemizde en büyük güç ve güven kaynağımızı yüksek vazife şuuru, caydırıcılığı ve üstün kabiliyetleriyle milletimizin göz bebeği olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz oluşturuyor. Bugünkü şura toplantımızda alacağımız kararlarla inşallah ordumuzun gücüne güç katacağız. Ruhun şad olsun.

Toplantı sonucunda yapılacak atamalar, orduya yön verecek ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü artıracak önemli adımları içerecek. Genelkurmay Başkanlığı için kimin seçileceğini merakla bekliyoruz.

Toplantı sonrasında Genel Kurmay Başkanı belli oldu.

Exit mobile version