Ev İçin Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

0

Dekorasyonda birbiriyle uyum içinde renkler kullanmak evinizde farklı ve güzel temalar yaratabilir.Önemli olan burada renk seçimidir aksesuarlardan başlayıp tüm eşyaların rengi birbirini tamamlamalıdır.. Bej, kahverengi, uçuk yeşil ve mercan rengi özellikle de kahverenginin çok kullanıldığı evlerde kahverengi koltuklarınıza mercan rengi ve uçuk yeşil ile güzel bir uyum yakalayabilirsiniz.

Mavimsi bir gri, uçuk pembe, krem rengi, kahverengi ve metalik gri renkleri de gayet uyumlu kombinasyonlar oluşturur. İşte size birkaç tüyo;açık renk koltuklarda renkli duvar rengi ve aksesuarda da pembe renk kullanılarak güzel bir uyum yakalanabilir tabiî ki de birkaç  parlak aksesuarda eklenerek odaya ışıltılı görünüm kazandırılabilir.. Sarı, yeşil ve griye çalan mavi tonlarıyla ferah,bir deniz kıyısı havası yaratılabilir. Dekorasyonunuzda bir renge karşı hemen kötü düşünmeyin o rengin tonlarını da inceleyin. Örneğin çoğu kişinin sevmediği civciv sarısının tonlarını kullanılarak güzel dekore edilmiş evler var. Mor, lila, turuncu, siyah ve krem renkleri kullanılarak ta çok iyi uyumlar yakalayabilirsiniz.

Ahududu,kırık beyaz ve açıklı koyulu kahverengi tonları ise evinde doğal ortam yaratmak isteyenlere hitap ediyor üstelik doğal görünümünün yanında renkli bir ortam da yaratıyor. Kullanacağınız renkleri uygun aksesuarlarla kullanabilirseniz güzel uyumlar yaratabilirsiniz. Aksesuar kullanımında odanın rengi ile zıtlık oluşturmak bazı insanların gözüne hoş gelebilir denemenizi tavsiye ederiz.

Perde ile mobilya uyumunda dikkat edilecekler

Perde dekorasyonda inanılmaz değişimler yaratabilen önemli ve gerekli bir ayrıntıdır. Odanızda bulunan mobilya ve parkelerin rengi perde seçimini de etkileyecektir. Genelde kişilerin  kararsız kaldığı bu konuda size yardım edecek birkaç tüyo ile istediğiniz ortamları kendiniz yaratabilirsiniz. Bilmeniz gereken önemli nokta ilk önce mobilya ve parkenizi seçmeniz daha sonra perde rengine karar vermeniz  bu sırayı takip ederseniz mobilyalara uyumlu perdeler  seçebilirsiniz. Perde seçiminde mobilya ile aynı tonu tutturmaya çalışmak yanlış bir düşüncedir  bu  sebeptendir ki odanızda bir şeyler eksik gibi  hissedersiniz ve sürekli o eksiği bulmaya çalışırsınız. Bunun yerine mobilya ve perdenizin aynı rengin belirgin derecede fark eden tonlarını kullanırsanız daha iyi bir uyum yakalarsınız. Örnek olarak turuncu koltuklarla turuncu perde kullanacaksanız perdeyi açık turuncu mobilyaları kapalı turuncu seçmek doğru olacaktır. Benzer şekilde koyu kahve mobilya ile açık kahve perde kullanabilirsiniz. Desenli koltuklarla düz perde ,desenli perdeyle de düz koltuklar daha hoş bir hava yaratır. Renk konusuna gelirsek eğer desenli koltuklara sahipseniz  desenin içindeki bir rengi perde tonu olarak kullanmak uygun olacaktır. Alçak tavanlı evlerde düz perde kullanmak evin daha yüksek olduğunu hissettirebilir. Eğer karar veremediyseniz kahverengi koltuklar ile turkuaz rengi, mor oturma grubu ile sarı ya da krem rengi perdeler kullanmak hoş bir görüntü oluşturacaktır. Beyaz, bej, kahverengi gibi  renkler çoğu mobilyayla uyum sağlayarak işinizi kolaylaştırabilir. Diğer bir ayrıntı ise kumaşların birbirini tamamlaması; parlak kumaşlı koltuklar keten perde ile bir uyumsuzluk yaratır. Dengeli bir kumaş uyumu istiyorsanız saten koltuklarla parlak perdeleri kullanabilirsiniz.

Gri koltuklara uygun dekorasyon renkeri

Gri koltuklar günümüzde çok kullanılmaya başladı. Gri rengin kahverengi ve  bej ile  uyumlu olması, aksesuarları doğru tamamlaması ve uzun süre temiz görünmesi bu rengin çok kullanılmasında etken. Gri renk taş ve metal gibi cansız nesneleri çağrıştıracağından  canlı bir mavi, mercan rengi, pembe, mor veya sarı renk ekleyerek canlı bir ortam yaratılabilir. Genelde gri renk için bej rengi duvarlar uyumlu olacaktır. Gri koltuklarla en iyi uyum sağlayan aksesuar renkleri ise sarı ve turuncudur. Gri renkte genellikle kırmızı kullanmak pek iyi bir tema yaratmayabilir. Gri koltuklarla uyumlu halı seçmek sizi zorlayabilir bizim tavsiyemiz halıda nötr renklerin bulunması yani bej ve beyaz krem rengi gibi. Ama karşınıza beğendiniz bir halı çıkarsa onu da alabilirsiniz bunda herhangi sorun yok. Eğer evinizde çok açık veya çok koyu bir ortam istemiyorsanız gri koltuklarla açık renk aksesuar ve açık renk halı kullanarak dengeli bir hava yaratabilirsiniz böylece  ferah bir ortama da sahip olursunuz. Gri renkte dikkat edilmesi gereken aksesuarlarda da fazla gri kullanmamaktır. Eğer ışıltılı bir bir ev hayaliniz var ise mümkün olduğunca aksesuarları parlak seçmeniz gerekir. Halıyı da buna uygun bir renkte seçerseniz ışıltılı bir ortam yaratabilirsiniz. Hala karar veremediyseniz dekore edilmiş gri koltuklu ev fotoğraflarına bakabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz