Eşya üzerinde yaşayan Mikroskobik canlılar ve insan sağlığına olan etkileri

0

Konutlarımızda kullandığımız eşyalarda özellikle halı ve kilimlerin üzerinde gözle görülmeyen milyarlarca Mikroskobik canlı bulunmaktadır. Bunlardan da en çok etkilen eşyalar arasında halı, kilim, battaniye ve yorgan geliyor. Bu mikroorganizmalardan arınmanın yolu da profesyonel temizlik yapmaktan geçiyor. Bu eşyaların üzerindeki mevcut (mite) veya akar denilen eklem bacaklı sınıfa mensup canlılardan oluşuyor.

Evimizdeki Mikroskobik Canlıların Neden Olduğu Hastalıklar

İnsan vücudundan ayrılmış olan ölü deri tozları ve tanelerini yiyerek beslenen bu canlılar yaşamsal durumlarını devam ettirirler. Bu canlılar en çok halı ve tüylü zeminlerde, kilim ve yatak gibi mekânlarda yaşayıp üremektedirler. Mite’lerin sebep olduğu sağlık sorunlarının başında alerjik belirtiler, burun tıkanmaları, sinüs iltihaplanmaları gibi komplikasyonlarla ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıklardan şikâyetçilerin önemli bir bölümünde gerçek yaşam ortamlarındaki ev tozlarında bulunmayan, sadece yatakta yaşam sürdürebilen ev tozu miteleri neden olmaktadır. Yapılan araştırmalarda yataklardaki mevcut tozun, yerde bulunan tozlardan 3-4 kat daha fazla toz mitesi olduğu saptanmıştır.

Miteler %60 – %80 civarında olan nemli ortamlarda, güneş ışıklarının olmadığı ortamlarda, 20-30 derecedeki kalıcı sıcaklıklarda hayat sürdürerek üremeye devam ederler. Ev akarları olan miteler genelde oval şekildedir. İnsan ve bütün canlıların bulunduğu her ortamda yaşarlar. İnsan vücudunda milyarlarca mite yaşamaktadır. Nemli ortamlarda yaşayan bu canlılar ancak mikroskopla görülemeyecek kadar ufaktır. 5 yıl kullanılan bir yatakta, 4-5 ay yıkanmayan bir halıda 10-20 milyon akar yaşamaktadır. Bu akar ve mikroorganizmalar insan sağlığı için tehlike oluşturur. Bu tip canlıların varlığına inanıp inanmamak bir yana dursun yapılan araştırmalarda bu tarz mikroskobik akarların insan sağlığını tehdit eden ciddi boyutlara ulaştığı tespit edilmiştir. Bu canlıların dışkıları alerjik özellik taşımaktadır ve ev tozlarına yapışarak hareket etmektedir. Bu sebepten ötürü temizlik esnasında toza yapışan dışkılar havaya karışarak ağız ve solunum yollarından vücuda girmektedir.

Rahatsızlık belirtileri olarak burun akıntıları, sık sık hapşırık, burundaki tıkanmalar, göz kaşıntıları meydana getirmektedir. İleri safhalarında astım, göz alerjileri, alerjik nezleler gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Ev Akarlarının Sebep Olduğu Hastalıklardan Kurtulmanın Yolları

Tip rahatsızlıklardan korunmanın birçok yolları bulunuyor. Bu öneriler arasında;

  • Yaşam alanları her gün havalandırılmalı.
  • Tozları içine çekebilecek her türlü eşya ortadan kaldırılmalı
  • Mobilyalarda kumaş yerine deri kaplama olan seçilmeli
  • Yastık-yatak-yorgan gibi eşyalarda yünlü kuştüylü ürünler yerine sentetik olanlar tercih edilmeli.
  • Nevresim ve çarşaflar en az 10 günde bir değiştirilmeli
  • Bu ürünler 70 derece sıcaklıkta yıkanmalı ve kuruduktan sonra mutlaka ütülenmeli.
  • Evdeki mevcut tüm halılar haftada en az bir kez emiş gücü yüksek elektrik süpürgesiyle temizlenmeli.
  • Çocuk odalarında bulunan tüm halılar kaldırılarak zeminlerin silinebilir parkelerle kaplanması sağlıklı çözümler arasında gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz