En İdeal Lifli Gıdalar Hangileri? Lifli Gıdaların Yararları

Lifli gıdaların yararları. Lifli gıdalar neye iyi gelir?

0

Düşük kan şekeri ve kolesterol için mutlaka lifli gıdaların tüketilmesi gerekiyor. Yapılan bir takım araştırmalar lifli gıdaların bağırsak kanserine büyük oranda iyi geldiği ve bağırsak kanserine yakalanma oranını ciddi derece düşürdüğü saptanmıştır. Peki nedir bu lifli gıdalar? lifli gıdalar neye iyi gelir? lifli gıdaların yararları nedir?

Yulaf ezmesi ; Sabah kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biri olan yulaf ezmesi ciddi lif kaynağıdır. Kolestrolü düşürür ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
Bulgur ; Yüksek miktarda lif barındırır. 1 su bardağı kadar günlük bulgur pilavı vb. yerseniz 8 gram lif sağlar. Ayrıca çok iyi bir protein kaynağıdır.
Elma ; Her gün yenecek 1 adet elma vücut için büyük yarar sağlıyor. 1 elma ile günlük lif ihtiyacınızın ’si kadarını karşılarsınız. Ayrıca elma yüksek miktarda su içerdiği için liflerin vücut içinde karışmasını daha kolaylaştırıyor. Özellikle elmayı kabuğuyla tüketmeniz çok önemli. Elmadaki lifin büyük kısmı kabuğunda saklıdır.
Brokoli ; Yüksek besleyici özler bulunan brokolinin 200 gramında 2 gram lif bulunmaktadır. Brokoliyi sağlıklı olarak tüketmek istiyorsanız haşlayın.
Ispanak ; Sağlıklı beslenme diyince ilk akla gelen besinlerden biri de ıspanaktır. Bol miktarda C vitamini, kalsiyum, demir ve antioksidan barındıran ıspanak, mükemmel bir de lif kaynağıdır. Günlük beslenme alışkanlıklarınızın arasına ıspanağı eklemeyi unutmayın.
Havuç ; Kan şekerini ve kolesterolü dengelemek için günlük 1 adet havuç yemeniz gerekiyor. Günde 1 havuç tüketimi vücut için gerekli lif ihtiyacının %7’sini karşılamaktadır.
Bakla ; Bol lif özlü olan baklanın içinde ayrıca A, B1, B2, B6 ve C vitamini bulunur. Kuvvetli bir antioksidan da olan bakla ile fazla kilolarınızdan da kurtulmanız mümkün.
Yeşil Erik ; Sindirilmesi kolay olan yeşil erik güçlü bir lif kaynağıdır. Kabızlık, mide gazları gibi sorunlara da iyi gelen erik içinde magnezyum ve mineral barındırır.
Bezelye ; Pişmiş bezelyenin içinde 8 gram lif bulunur. Bezelyeyi ister taze ister de dondurulmuş olarak alabilirsiniz.
İncir ; Lif açısından çok zengin olan incir taze tüketildiği taktir de bir çok yararı bulunmakta. Sindirim sisteminin düzenlenmesi ve bağırsağın çalışmasında büyük rolü vardır. Ayrıca mide yanmalarına da iyi gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz