Elon Musk Twitter’ı Satın Almaktan Vaz Geçti. İşte Muhtemel Nedenleri

0

Tesla CEO’su Elon Musk, 44 milyar ABD Doları değer biçilen Twitter’ı satın alma işlemini iptal ettiğini duyurdu. Musk’ın avukatı tarafından geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC’e) gönderilen bir belgeyle duyuruldu. SEC belgesinde, Twitter’ın müzakere sürecinde bir takım kuralları ihlal etmesi nedeniyle Musk’ın satın alma işlemini iptal ettiği belirtildi. Twitter, çalışanlarından Elon Musk’ın satın alımının iptali hakkında tweet atmamalarını istiyor Peki Elon Musk’ın Twitter’ı satın almayı iptal etmesinin sebebi nedir?

Musk’ın Twitter’ı satın almaktan vazgeçmesinin iki ana nedeni bulunuyor.

1. Bot ve spam hesaplarının sayısı belirsiz olması

Bu satın almanın iptal edilmesinin ana nedeni, Twitter’da Elon Musk’ın doğrulayamadığı robotik hesapların (botlar) ve sahte hesapların (spam) sayısıydı. Bilindiği üzere Musk, Twitter’ı satın almak için ilk olarak 13 Nisan 2022’de teklif verdi. Ardından 26 Nisan’da Twitter, Elon Musk tarafından satın alınmak üzere kesin bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Kesin anlaşmanın imzalanmasıyla, Elon Musk’ın Jack Dorsey tarafından kurulan sosyal ağı resmi olarak satın aldığı anlamına geliyordu. Ancak, Mayıs 2022’de Twitter ve Musk, mikroblog platformunda dolaşan bot hesap verileri ve spam konusunda çatıştı.

Başlangıçta Twitter, platformunda dolaşan toplam bot/spam hesaplarının toplam 226 milyon para kazanılabilir günlük aktif kullanıcının (mDAU) yalnızca yüzde 5’i olduğunu iddia etti. Elon Musk, twitter’da dolaşan toplam bot/spam hesaplarının toplam kullanıcıların yüzde 20’si olduğunu, yani Twitter’ın iddialarından beş kat daha fazla olduğunu tahmin ediyor. Musk bu yüzden Twitter’dan iddiasını kanıtlamasını istedi. Musk, Twitter’ın Musk’ın istediği verileri henüz sağlamadığı için Twitter edinme sürecini iptal etmekle tehdit etti.

Temmuz 2022 itibariyle, Musk’ın spam ve bot hesaplarının sayısı hakkında ilk veri talep etmesinden yaklaşık iki ay sonra, Twitter hala bunu yerine getiremedi. Musk’ın avukatı, “Yaklaşık iki aydır Musk,” Twitter platformunda sahte veya spam hesapların yaygınlığına ilişkin bağımsız bir değerlendirme yapmak ” için gereken veri ve bilgileri istedi.” /2022). Musk, hukuk ekibi  “Ancak, Twitter bu bilgiyi sağlamayı başaramadı veya reddetti” dedi.

Ayrıca Musk’ın hukuk ekibi, Twitter’ın da zaman zaman Musk tarafından sunulan Twitter işletme bilgilerinin ifşası taleplerini haksız gerekçelerle görmezden geldiğini ve reddettiğini belirtti. Spam ve bot hesaplarının sayısı hakkında doğru veri sağlayamadığı için Twitter’ın edinme yükümlülüklerini yerine getirmediğine karar verildi. Elon Musk’ın Twitter’ı satın almayı iptal etme kararı almasının nedeni de buydu.

2. Twitter çalışanının Musk’tan izin almadan işten çıkarılması

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almamaya karar vermesinin ikinci nedeni, Twitter’ın son zamanlarda işten çıkarmaları ve yeni çalışanları işe almayı askıya almasıydı. Wall Street Journal (WSJ) tarafından hazırlanan bir rapora göre, mikroblog şirketi işe alım bölümünde yüzde 30 veya yaklaşık 100 çalışanını azalttı.

Ringler’a göre, politika Elon Musk’ın Twitter için satın alma sözleşmesini ihlal ediyor. Çünkü anlaşmada Twitter’ın işten çıkarma politikası da dahil olmak üzere mevcut işini değiştirmeden önce Musk’ın onayını alması gerekiyor. 3. Twitter’ın hisse senedi fiyatı düştü Bahsedilen iki ana nedene ek olarak, Twitter’ın düşen hisse senedi fiyatının bu satın alımın iptal edilmesinin arkasında bir dış faktör olduğuna inanılıyor.

Cuma (8/7/2022) işlem seansında Twitter hisseleri 36.81 ABD doları seviyesinden kapandı. Fiyat, şirketin Musk’ın 51,7 dolarlık teklifini kabul ettiği 25 Nisan’daki Twitter hisse fiyatına kıyasla yaklaşık yüzde 29 düştü. Hisse senedi fiyatı düşerken, Musk’ın sunduğu Twitter satın alımının değerinin “aşırı pahalı” olduğu bildirildi. En azından konuya yakın bir kaynak The Wall Street Journal’a böyle söyledi.

13 Nisan’da Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolar veya 652.6 trilyon IDR (döviz kuru 14.833 IDR) karşılığında satın almayı teklif ettiğinde. Edinme değeriyle, Musk’ın Twitter’ın her bir hissesini 54.20 ABD doları fiyattan satın aldığı anlamına geliyor. Nisan ayında genel olarak Twitter’ın hisse fiyatı 44,48 ABD doları seviyesinden hisse başına 50,98 ABD doları seviyesindeydi.

Fiyatın Musk’ın verdiği fiyattan yaklaşık 4-10 ABD doları farkı var. Ancak Mayıs-Temmuz ayına girerken Twitter’ın hisse senedi fiyatı aslında 35-40 ABD doları seviyelerine kadar düştü. Twitter’ın hisse fiyatı, Musk tarafından belirlenen 54,20 ABD doları fiyatından giderek uzaklaşıyor. Musk’ın Twitter’ı satın almasının değerinin pahalı olarak görülmesine neden olan şey de muhtemelen budur.

4. Finansman kaynağı Fonların da Elon Musk’ın Twitter’ı satın almaya karar vermesine neden olan bir dış faktör olduğu söyleniyor. Daha önce de belirtildiği gibi Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar ABD doları değerinde harika bir fiyata satın almayı teklif etti. Ancak şimdiye kadar Musk’ın Twitter’ı satın almak için gerçekten yeterli fona sahip olup olmadığı kesin olarak bilinmiyor.

Ancak daha önce Twitter satın almak için kullanılması planlanan en az üç finansman kaynağı vardı. Mayıs 2022’de Musk, SEC’e 33,5 milyar dolarlık öz sermaye teminatlı bir fon anlaşması olduğunu söyledi. Elon Musk ayrıca Tesla hisselerini 8,5 milyar dolara sattı. Musk’ın ayrıca Suudi Arabistan Prensi al-Waleed bin Talal da dahil olmak üzere yatırımcılardan yaklaşık 7 milyar dolar topladığı söyleniyor.

Toplamda, Musk, IndianExpress’ten derlendiği gibi, Twitter’ı satın almak için aslında 49 milyar ABD doları tutarında finansmana sahip. Ancak Elon Musk, SEC’e ek finansman aramaya devam ettiğini ve eski Twitter CEO’su Jack Dorsey de dahil olmak üzere Twitter hissedarlarıyla görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Sonra ne oldu?

İptal ile ilgili olarak Twitter, Musk’a dava açacaklarını ve Twitter ekibinin işlem sürecini ve Musk’ın platformu satın almasını tamamlamak için çalışmaya devam etmesini sağlayacaklarını söyledi. Bilgiler, Twitter yönetim kurulu başkanı Bret Taylor tarafından @btaylor ile Twitter hesabı üzerinden iletildi. Taylor bir tweet’te, “Twitter’ın yönetim kurulu, işlemi Musk’ın kabul ettiği şartlar ve fiyatlarla tamamlamayı taahhüt ediyor” dedi.

Taylor, “Musk’un Twitter’ı satın aldığı bu süreçte anlaşmayı uygulamak için yasal işlem başlatmayı planlıyoruz ve kazanacağımızdan eminiz” dedi. Daha önce, Twitter Kurulu Musk’tan birleşme anlaşmasına uymasını isteyen bir bildiri yayınladı. Twitter yönetim kurulu Mayıs 2022’de yaptığı açıklamada, “Yönetim kurulu ve Musk, hisse başına 54.20 fiyatla işlem yapmayı kabul etti. Bu anlaşmanın tüm hissedarların çıkarına olduğuna inanıyoruz. İşlemi kapatıp birleşme anlaşmasını yürürlüğe koymayı amaçlıyoruz.” Dedi.

Açıklamada yer alan “anlaşmayı uygula” kelimesi, Twitter’ın Musk’a dava açmaya hazır olduğunu ve onu satın alma konusunda harekete geçmeye çağırdığını ima ediyor. Çünkü Musk anlaşmaya devam etmezse 1 milyar ABD doları veya 14,6 trilyon Rp’ye eşdeğer bir ceza ücreti ödemek zorunda kalacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz