Egzama Belirtileri Nelerdir? Egzama Nasıl Geçer?

Bu yazımızda egzama nedir? egzama belirtileri nelerdir? egzama nasıl geçer?

0

Egzama Nasıl Geçer?


Bu yazımızda egzama nedir? egzama belirtileri nelerdir? egzama nasıl geçer? egzama tedavisi, egzama tedavi yöntemleri gibi başlıklardan bahsedeceğiz. Egzama deride meydana gelen yanığıdır. Kesin bir nedene bağlı olmamakla birlikte en sık sebepleri alerjik ve strese bağlıdır. Aşırı stresli dönemler geçiren veya bir şeye alerjisi olan ürünlere temas edilmesi halinde vücutta egzama meydana gelebilir.

Egzama belirtileri genelde kızarıklık ve kaşıntılarla başlar. Özellikle saç derisi, kulak arkası, eller, bacaklar, yüzün belli bölgelerinde görülür. Saç derisinde kaşıntılı şekilde kepek tarzı başlayıp pul pul dökülmeler meydana gelir. Diğer yerlerde ise kaşıntılı kızarıklık olarak ortaya çıkar.

Egzama oluşumlarının oranı uygun tedavi ile hafifletilmekte ve geçmektedir. Daha sonrasında tekrar edebileceğinden dolayı tedavi sonrası yeniden ortaya çıkacak egzamalar daha hafif seyir edecektir.

Egzama kaşıntıları hastanın günlük hayatını doğrudan etkileyen bir nedendir. Sürekli rahatsızlık verebildiği gibi geceleri daha da şiddetlenmektedir. Günümüzde egzama ilaçları olarak bazı losyonlar kullanılmaktadır. Bunlar genellikle elecon losyon ve momecon losyondur. Bu losyon çeşitleri egzamalara iyi gelmekte olup kaşıntıyı ve egzamayı, düzenli kullanılması durumunda 3-4 günde geçirecektir. Burada bilinmesi gereken husus ise bu losyonlar kortizon içerikli ürünlerdir. Kortizonlu ilaçların uzun süre kullanılması uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmez. Eğer bu tür losyonları kullanacaksanız 5 günden fazla kullanmamaya dikkat edin.

Egzama ile cilt aşırı kuru olacağından dolayı nemlendiriciler kullanmakta hastalığın hafifletilmesinde önemli rol oynar. Özellikle banyodan sonra vücut nemlendirilmeli ve geceleri uyumadan önce egzama olan bölgeleri de nemlendirmek gerekir.

Egzama vakalarında kişinin beslenme şeklide önemlidir. Genelde egzamayı baharatlar ve acılı besinler tetikleyebilir. O nedenle yenilecek ürünlerde herhangi bir acı ve baharat çeşitleri kullanılmamalıdır. Yine kimyasal içerikli parfüm, jöle, makyaj ürünleri, kimyasal sabunlar, bilinmedik marka şampuanlar da egzama tetikleyicisi olabilir. Mümkün olduğunca kozmetik ürünlerden uzak durmalı, doğru şampuan seçmeli ve sabun olarak doğal zeytinyağı özlü tercih etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz