Diz ağrıların belirtileri nedir? Dizlerim neden ağrıyor?

0

Bu yazımızda diz ağrılarının nedenleri, diz ağrıları neden olur?, diz ağrısı nasıl geçer?, diz ağrısı tedavisi gibi konulardan bahsedeceğim.

Günlük hayatı ciddi şekilde etkileyen diz ağrıları kişiyi hayattan bezdirebilir. Kişinin fiziki hareketlerine engel olur diz ağrıları zamanla depresyon oluşmasına bile neden olabiliyor. Geçmişte yaşanan bir olay kişileri doktor yerine bir takım krem veya ilaçlara yöneltiyor. Bunun sonucunda ise zamanla dizdeki hasar ağrıya dönüşüyor ve fizik tedavi süreci için geç kalınıyor.

Diz ağrıları yaş ve oluşum durumlarına göre 2’ye ayrılır. Yaşa göre ağrılar genelde çocukluk, erişkinlik ve yaşlılık ağrılarıdır. Oluşum durumlarına göre ise yapılan spora bağlı, düşmeler, kemik erimesi ve kirençlenmeden kaynaklıdır.

Çocukluk yaşlarında görülen diz ağrıları genelde büyüyen kemiklerden dolayı olmaktadır. Bisiklet sürmek, koşmak, zıplamak gibi faaliyetlerle daha da artan ağrılar genelde 14-15 yaş sonrası yavaş yavaş azalacaktır. Bu ağrılar için herhangi bir tedavi yöntemine gerek duyulmaz. Yine buna keza ufak yaşlarda düşmeye bağlı kırık ve çatlaklar yumuşak doku hasarlarına neden olabilir. Bu durumlar ağrılara neden olabildiği gibi şişkinlik ve menisküs sorunlarına da yol açabilir.

Erişkin yaşlarda ise beliren ağrılar, aktif ve yoğun iş hayatına bağlı olabilir. Bunun yanında trafik kazaları, kırılma, çıkma ile yumuşak dokuda zarar meydana gelebilir. Bu sebeplerden ötürü diz bölgesinde kopmalar, yırtılmalar ve ön çapraz bağların kopması gibi hasarlar oluşur.

Diz ağrıları ortopedi, fizik tedavi, diyetisyen ve psikiyatri alanları ile birlikte çalışılması gereken bir durumdur. Tedavi sürecinde medikal, fizik tedavi, diyet, artroskopi gibi müdahaleler gerekebilir. Eğer bu işlemler başarısız olursa hastaya diz kapağı protezi uygulanır. Bu operasyon yaklaşık 1-2 saat arası sürer. Büyük ihtimalle operasyon sonrası ertesi gün hasta taburcu edilir. Bu yöntem hastaya ilerisi için umut veren, moral sağlayan ve hareket kabiliyetinin artmasına yönelik destek sağlar.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuz zaman eğer bir diz ağrısı çekiyorsanız doktora gitmekten asla vazgeçmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz