Başkan Erdoğan İsrail BM temsilcisine salonu terk ettirdi

İsrail BM temsilci Erdoğan'ın konuşmasına dayanamayarak salonu terk etti.

0

İsrail BM daimi temsilcisi Gilad Erdan; BM Genel Kurulunda Başkan Erdoğan‘ın, İsrail’in Filistin’e yaptığı zulümleri, hem İsrail’in hem de bu zulme ses çıkartmayan ve yandaşlık yapan devletlerin yüzlerine vururken daha fazla dayanamayarak salonu terk etti.

Başkan Erdoğan’ın Video mesaj ile katıldığı BM toplantısındaki mesajlarından bir bölümü şu şekilde.

  • Kudüs‘ün 3 büyük dinin kutsal saydığı yer olduğunu ve buraya, İsrail’in yandaşı ve destekçisi olan devletlerden aldığı cüretle haksız yıldırma politikası ve zulüm uyguladığını belirtti. Ayrıca, Kudüs’te Büyükelçilik açan ve açacağını söyleyen ülkelere de tepki gösterdi. 1967 sınırlarının geçerliliğinde bir Filistin devletinin tanınması ve kabul edilmesinin, Filistin sorununun çözümü için gerekli çözüm olduğunu da anlattı.
  • – Erdoğan; BM Konseyi’nin şeffaf, etkili ve hesap verilebilir bir yapıya sahip olması gerektiğinden bahsederken de “Dünya 5 ten büyüktür” markalaşan sözünü de söylemeyi ihmal etmedi. Pandemi sürecinde 100.000 den fazla Türk vatandaşının evlerine döndürüldüğünü, bunun yanında da 5500 yabancının da vatanlarına dönmelerine yardım ettiklerini belirtti.
  • – Korona aşısının üretildikten sonra Dünya’da adilce dağıtılması gerektiğini ve bu sürecin de rekabete kurban gitmemesi gerektiğini de vurguladı.
  • Suriye konusuna da değinen Erdoğan; sadece ülkemize değil insanlığa yönelik tehditleri orada da bertaraf ettiklerini ve Suriye meselesinin kalıcı bir çözüme kavuşturulması ve terör örgütlerine karşı da ortak bir tavır sergilenmesi gerektiğinin de altını çizdi. Milyonlarsa Suriye vatandaşına ev sahipliği yaptıklarını ve bunun aslında tüm insanlığın onurunu kurtardığını söyledi.
  • Libya‘yı da unutmayan Başkan Erdoğan; meşru hükümetin devrilmek istendiğini ve bunun ülkeye yıkımdan ve acıdan başka bir getirisinin olmadığını da tüm kurulun yüzlerine vurdu.
  • Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Yukarı Karabağ meselesine de değinen Erdoğan; AGİT kararları çerçevesinde bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini belirtti.
  • Keşmir için ise; özel statüsünün bozulmasından sonra bu sorunun da büyüdüğünün altını çizdi.
  • Doğu Akdeniz‘i de unutmadı; Kimsenin haklarına ve meşru çıkarlarına müdahale etmeyen bir ülke olarak, Türkiye’nin dışlanmasının bu sorunu çözmeyeceğini ve buna müsamaha ve fırsat verilmeyeceğini söyledi. Diyalog ve işbirliği çağrılarının yanıt bulmadan, bölgenin doğal kaynaklarının haksız yere gasp edilmeye çalışılmasının tek taraflı olacağını ve uluslararası hukuka uygun olmadığını da sözlerine ekledi. Kıbrıs Türklerinin azınlık yapılmaya çalışıldığını ve Rum tarafının bunu daha ileriye götürüp adadan bile tasfiye etmeyi amaçladığını da saklamadı. Buna karşın, daha önce Kıbrıs Türklerinin yalnız bırakılmadığı gibi bundan sonra da yalnız bırakılmayacağını da vurguladı.

CB. Erdoğan’ın BM 75. Genel Kurulu’na gönderdiği video mesaj konuşması;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM 75. Genel Kuruluna gönderdiği video mesaj

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz