Azerbaycan’da gezilecek yerler ve yemek kültürü

Güzel ve kardeş Azerbaycan'ın gezilecek- görülecek yerlerini ve yemek kültürlerine dair kısaca bilgiler toparladık.

0
Azerbaycan gezilecek yerler

Vize almadan sadece kimliğinizle giriş yapabileceğiniz kardeş Azerbaycanda gezip görülmesi gereken yerleri listeleyelim istedik. Tarihi ve kültürel yapısıyla İran, Türk ve Rusya dönemlerinden etkilenmiş doğal mirasıyla karma bir güzelliğe sahip olan güzel Azerbaycan’da gezebileceğiniz en güzel yerlerin bir listesini çıkarttık. Ayrıca konumuzda, Azerbaycan’ın yemek kültürüne ait belli başlı önce gelen yemekleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Azerbaycan’da gezilecek yerler. Azerbaycan’da nereleri gezmeli!

 1. Azerbaycan Ateş Kuleleri

  Başkent Bakü’de Azerbaycan’ın ‘ateş ülkesi’ tabiriyle anılmasına sebep olan ‘Alev Kulelerini’ gezebilirsiniz. 2013 te “En İyi Otel ve Turizm Kompleksi” ödülünün de sahibi olan kulelerin ilginç mimarisi görenleri büyülüyor.

  Azerbaycan Alev Kuleleri resimleri
 2. Azerbaycan Kız Kulesi

  28 m yüksekliğindeki 8 katlı muhteşem görünümüyle yontma taş işçiliğinin ve Azerbaycan’ın en güzel simgelerinden. UNESCO tarafından 2000 yılında Dünya Mirası listesine alınmıştır. Kız Kulesi adıyla anılmasına neden olan efsaneye göre; babası tarafından kaleye kapatılan bir kızın dayanamayarak kendini Hazar denizine atmasından geldiği söylenmektedir.

  Azerbaycan Bakü Kız Kulesi
 3. Azerbaycan Bibi Heybet Camii

  Bakü’de bulunan, ünü ülke sınırlarını aşmış ve bir çok yazarın kalemine dokunmuş harika eserin 13. yüzyıl eserlerinden olduğunu belirtelim. Mimarı Fahraddin Miralay’a Şirvanşah II Ferruhzad tarafından yaptırılmış. 1930 yıkılmasından sonra eski halinin aynısı 1990 da tekrar inşa edilmiştir.

  Azerbaycan Bibi Heybet Camii Resmi
 4. Azerbaycan Şirvanşahlar sarayı

  Şu an müze olarak kullanılan ve 15. yüzyıl eseri olan sarayı İbrahim Halilullah Şah inşa ettirmiştir. Başken Bakü’de Eski Şehirde bulunan Saray, 2000 de UNESCO dünya kültür mirası listesine girmeyi başarmıştır.

  Azerbaycan Şirvanşahlar Sarayı Resmi
 5. Azerbaycan Yanar Dağı

  Toprakları altında yüklüce gaz rezervine sahip Azerbaycan’da Yanar Dağ dönmeyen ateşiyle mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında.

  Azerbaycan Yanar Dağ resmi
 6. Azerbaycan Bakü Bulvarı

  Azerbaycan’a gidip de Bakü Bulvarı’nı gezmeden, ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Hazar Denizi’nin kenarında uzun sahiliyle, Dönme dolaplar, alışveriş merkezleri, Halı Müzesi, sinemaların bulunduğu bulvarı gezerken sıkılmayacağınızdan eminiz.

  Azerbaycan Bakü Bulvarı resmi
 7. Azerbaycan Çamur Volkanları

  Yer altı zenginliğinin olduğunu söylemiştik değil mi? İşte bu zenginliğinden bir başka kare. Turistlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerin başında gelen Azerbaycan Çamur Volkanları; resim çekmek, çamur banyosu yaparak Cilt ve cilt altı hastalıklarına şifa aramak, mineral açısından zengin yapısıyla kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerler arasında. Dünyadaki 2000 çamur volkanından 344 tanesi Azerbaycan’da bulunur.

  Azerbaycan Çamur Volkanları resmi

Azerbaycan’ın yemek kültürü ve öne çıkan başlıca yemekleri

 1. Piti yemeği. Bu Piti yemeği aynı zamanda Türkiye’nin Kars mutfağında da mevcut. Doğu Anadolu bölgemizdeki bazı yörelerde değişik isimde (Bozbaş) yapılıyor. Nohut ve koyun eti, lavaş, sarıkök ile yapılan lezzetli br yemek çeşiti.

  Azerbaycan Piti yemeği
 2. Lüle Kebabı. Ülkemizde Adana Kebap ve Urfa Kebap benzeri yiyecek olan Lüle kebabı, kıymaların şişe dizilerek hazırlandığı bir yemek.

  Azerbaycan Lüle Kebabı
 3. Gence Baklavası. İçeriğinde kaymak, muskat, ceviz, yumurta sarısı, süt olanlezzetli ve Azerbaycan’a özgü bir çeşit tatlı türü.

  Azerbaycan Gence baklavası
 4. Hıngel yemeği. İçeriğinde hamur, peynir, et, yeşillik ve patates olan bizdeki mantı ile böreğin karışımı olan bir çeşit dolma.

  Azerbaycan Hıngel Mantısı
 5. Evelik Dolması. Bazı yörelerinde zeytinyağı ile yapılan, içerisinde bulgur ve piriçin olduğu dolma çeşidi.

  Azerbaycan Evelik Dolması
 6. Haş çorbası. Has çorbası bizim bildiğimiz kelle paça çorbası ile aynıdır.

  Azerbaycan Haş Çorbası (Kelle Paça)

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz