Azerbaycan-Ermenistan savaşında son durum ne?

Azerbaycan- Ermenistan savaşında son durum ne? Hangi topraklar geri alındı?

0

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, TERTER bölgesinde Ermenistan’a ait ikmal noktası içerisindeki tank ile beraber imha edildiği bilgisi geçildi. konuya ait video görüntü, tankın vurulma anı görüntüsü de paylaşıldı.

Ermenistan’ın 1994 yıllarında yapılan ateşkes antlaşması sınırları baz alınarak şimdi de ateşkes istemesine karşın, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yaptığı açıklama ise şöyle; daha önce Minsk 3 lüsü gurubunun (Azerbaycan-Ermenistan anlaşmazlığının çözümü için Birleşmiş Milletler tarafından kurulan ve eş başkanlığını ABD, Rusya ve Fransa’nın yapması kararlaştırılan gurup) çözüm adına 28 yıl boyunca bir yol kate demediğini belirterek sözlerine, “Biz, ‘durun, çalışacağız, müzakere yürüteceğiz, yardım edeceğiz’ gibi beyanları dinleyecek durumda değiliz. Bunları defalarca duyduk. 30 yıl daha bekleyecek vaktimiz yok. Sorun şimdi çözülmelidir.” şeklinde devam etti.

Azerbaycan-Ermenistan savaşında Ermenistan ne kadar kayıp verdi

Savaşta Ermenistan’ın verdiği kayıpları, zayiatı sıralayacak olursak,

  1. 250 adet topçu bataryası + roketatar + havan imha edildi.
  2. 230 adet Ermeni tankı + zırhlı aracı imha edildi.
  3. 10 adet komuta ve gözlem noktası imha edildi.
  4. 38 adet hava savunma cihazı da imha edildi.
  5. 130 adet araç + Rus yapımı S300 uçaksavar füze sistemi imha edildi.
  6. Bunların yanında 7 adet de mühimmat deposunun imha edildiği açıklandı.

Ermenistan savaştan ekonomik olarak ne kadar zarar gördü?

Ermenistan’ın savunmaya harcadığı toplam savunma bütçesinin 1,4 milyar dolara yakın olduğu Azeri kaynaklarca açıklandı ve sadece şu ana kadar bu bir yıllık bütçe kadar yani, 1,4 milyar dolar kadar zayiat verdiği de aktarılan bilgiler arasında.

Ermenistan kara propagandaya başladı

Ermenistan tarafından İstanbul merkezli diye aktardığı habere göre güya, Azerbaycan Genel Kurmay  Başkanı olan Necmettin Sadıkov’un görevden alındığı bilgisini paylaşmışlar ama bu şu ana kadar resmi makamlarca doğrulanmadı.

Azerbaycan Genel Kurmay Başkanı Necmettin Sadıkov Kimdir, Aslen nereli?

27 yıldır görevinin başında olan Kıdemli Orgeneral Sadıkov, 1956 da Dağıstan Derbent’te dünyaya geldi. 1979 da Azerbaycan’da Askeri Yüksek Okuldan mezun olduktan sonra 1979-1992 yılları arasında, Sovyet ordusunda görev yaparak Alay komutan yardımcılığına kadar yükseldi. 1993 te de şimdiki görevine getirildi.

Konunun daha iyi anlaşılması için şimdi Azerbaycan haritasını paylaşalım ve Azerbaycan’ın komşuları kimdir sorusuna yanıt verelim.

Yukarıdan da görüleceği üzere Azerbaycan’ın komşu ülkeleri; Rusya, Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan, İran ülkeleridir. Doğusunda da Hazar Denizi bulunmaktadır.

Azerbaycan Dış İşleri Bakanı neden görevden alındı? Azerbaycan Dış İşleri Bakanı kim?

Bu arada bir bilgi daha paylaşalım; Azerbaycan Dış İşleri Bakanı Elmar Memmedyarov görevden alındı ve yerine Eğitim Bakanı olan Ceyhun Bayramov getirildi. Memmedyarov’un görevden alınması konusunda konuşan Aliyev; Memmedyarov’un çözüm süreci konusunda başarısız olduğu, 12 temmuzda sınırda çatışmaların başlamasından sonra ise yeterli seviyede faaliyette bulunmadığını söyledi. Ayrıca Aliyev, çatışma başladığında kendisi de dahil olmak üzere herkesin görev yerinde olduğunu ama kendisinin sabaha kadar yerine gelmediğini söyledi.

Görevden alınan Elmar Memmedyarov Kimdir? Görevden neden alındı?

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz