Avukatlara müjde, Online duruşma (e-duruşma) başlıyor.

E duruşma yöntemiyle mahkemeler, pilot bölgelerde görülmeye başlandı.

0

E-Duruşma sistemi nasıl işleyecek?

Hakimlerin duruşma salonunda hazır bulunacağı ama avukatların isterlerse salona gelebilecekleri isterlerse de internetten bağlanabileceği bir sistem olacak. E-Duruşma yazılımı Adalet bakanlığınca geliştirilmiş olup, Avukatların elektronik imza, kimlik, parmak izi ve fotoğraf doğrulamasıyla sisteme dahil olduktan sonra sisteme dahil olmaları sağlanabilecek.

Duruşmaya elektronik ortamdan katılmak isteyen kayıtlı avukatları UYAP sistemi üzerinden hakimin kabul etmesi ile saatinde bağlanıp duruşmaya katılım söz konusu olabileceği duyuruldu.

E-Duruşma sistemine daha sonra, bilirkişi ve uzmanların da dahil edilmesi planlanıyor. Bunun yanında, CELSE uygulamasıyla uyumlu çalışabileceği bildirildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara batı Adliyesinden, Afyon,Edirne ve Çorum baroları başkanlarıyla CELSE uygulaması üzerinden video konferans yoluyla bağlanmasıyla açılışını bizzat yapmış oldu.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nunda bir konuşma yaptığı toplantıda; Feyzioğlu, Daha önce E-Duruşma sistemine karşı çıkanların olduğunu ama buna rağmen özverili bir çalışmayla bu sistemin hayata geçirildiğini söyledi. Ayrıca, önceden teknik altyapı eksikliği sebebiyle bu sistemin işletilemediğini ve tarafların anlaşma sağlamaları halinde artık sistemin kolaylıkla işletilebileceğini de sözlerine ekledi.

Sistemin avantajlarından bahseden Gül; avukatların duruşmaya gitmeden hakimin mazeretinin olup olmadığını görebileceğini ve bu sayede zaman kazanabileceklerini de anlattı.

Avukatların UYAP sistemine, portalına giriş yaptığında ve duruşmaların sırasını görerek hangi duruşmaya video konferans yoluyla katılma talebini iletebileceğini ve bu sayede de yargılanmanın hızlanacağını söyledi. Daha sonra, CELSE programına tam entegre yapılacağını ve bunun çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Bu pilot uygulamanın yaygınlaştırılması için çalışıldığının da altı çizildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz