Anne Karnında Bebeğin Gelişimi – 3. Trimestri

3.Trimestri yani; üçüncü 3 aylık dönemde bebeğin 7. aydan 9. aya kadarki gelişimini kapsamaktadır.

0

3.Trimestri yani; üçüncü 3 aylık dönemde bebeğin 7. aydan 9. aya kadarki gelişimini kapsamaktadır.

7. ayda artık bebeğin tat alma duygusu gelişir. Bu dönemde takriben 33 cm boyundadır ve doğuma kadar 50 cm kadar ulaşır. Kilo ise üç katı daha fazla artar. 8. ayda akciğerleri gelişerek dış dünyaya uyumlu bir hale gelir. Ortalama 40. haftada doğum olur ve bebek dünyaya merhaba der.

7. ayda bebeğin gelişimi: Bebeğin hareketleri sık ve şiddetlidir. Cildi kırışıktır ve kırmızı renktedir. Beyin ve sinir sistemi hızlı bir şekilde gelişir. Kalp atışlarını kulağınızı dayadığınızda duyabilirsiniz. Uyuduğu ve uyandığı zamanları anlarsınız. Bebek baş parmağını emer. Akciğeri iyice gelişir. Boyu 35 cm civarında olup, kilosu 1300-1500 gr.’dır.

8. ay: Bebek hızla kilo almaya başlar. Erkek bebeklerde testis torbaları iner. Akciğer gelişimi gittikçe hızlanarak, dünyaya uyum sağlaması için uyum sürecine girer.

9. ay : Bebeğin tüm organları gelişmiştir ve doğuma hazırdır. Akciğeri gereken olgunluğa ulaşmıştır. Kalbinde sağ ve sol kulakçık arasında delik doğumdan sonra kapanır. Bu dönemde baş doğum kanalına yerleşmiş, doğmaya hazırdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz