Ahmet KAYA’nın ülkeyi terk etmesine neden olan Ödül Töreni Konuşması

1999 da Ödül Törenine katıldığında Ahmet KAYA'nın söyledikleri salonu karıştırmıştı. İşte o anlar..

0
Ahmet Kaya 1999 ödül tören görüntüleri

Ahmet KAYA ölümünden 21 yıl önce 11 şubat 1999’da, Princess Otelde düzenlenen Magazin Gazetecileri Derneği ödülleri gecesine “Yılın Müzik Yıldızı” ödülünü almak için gittiğinde yaşadıkları, ölümünün yıl dönümünde (6.11.2000) tekrar gündeme geldi.

Ahmet KAYA 1999 ödül töreninde yaşananlar

Ahmet KAYA ödülünü almak için sahneye davet edildiğinde yaptığı, “Teşekkür ederim. Ben bu ödülü yalnızca kendi adıma değil, bu ödülü İnsan Hakları Derneği adına, bu ödülü Cumartesi Anneleri adına, bu ödülü magazine emek veren bütün insanlar adına, bu ödülü bütün Türkiye halkı adına alıyorum. Bir de şunu söyleyeyim; bu misyonu sana kim yükledi diye sormasınlar, bu misyonu bana tarih yükledi. Bir de bir şey daha söyleyeceğim; önümüzdeki kasette Kürt asıllı olduğum için Kürtçe bir şarkı yapıyorum ve Kürtçe bir klip çekiyorum ve bu klibi yayınlayacak yürekli insanların olduğunu da biliyorum. Yayınlamazlarsa Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklarını da biliyorum. Teşekkür ederim” sözlerinin ardından şarkısını seslendirdi ve sahneden inerken kendisine “yuh yuh“, “atın bu adamı, bölücülük yapıyorsun” sesleri ile tepkilerle karşılaştı.

O geceden sonra da ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı ve Fransa’ya Paris’e geçmişti. O gece gerçekte neler yaşandı, işte ayrıntılar.

Ahmet KAYA’nın 1999 da olanlar

O geceden sonra hayatının 180 derece değişeceğini elbette bilemezdi. Neler mi yaşandı? Mahkemelerin ardı arkası kesilmedi. Bir davada 7,5 yıl bir başka davada 3 yıl hapsi istendi. Gazete manşetleri sanki sözleşmiş gibi Ahmet KAYA’nın üzerine giderek Manşetler attılar. Bütün bu yaşadıklarından sonra ülkeyi terk etmek zorunda kaldı ve Paris’te kalp krizinden yaşamını yitirdi.

Ahmet KAYA ülkeyi neden terk etti

O gece!

  • Serdar ortaç sahneye çıktı ve “Padişah” şarkısının sözlerini “…..Atatürk yolunda tüm Türkiye- bu vatan bizim- ellerin değil” şeklinde değiştirerek okudu. Yıllar sonra da,”O zaman gaza geldim. Faturasını ödedim. Ama çatal atmadım. Attıysam elim kırılsın” itirafında bulundu.
  • Serdar Ortaç’ın sahnede şarkısını bu şekilde değiştirmesinden sonra herkes ayağa kalkarak alkışlar eşliğinde, 10. yıl marşını söylemeye başladılar. Bir yandan da Ahmet KAYA’nın eşinin de bulunduğu masaya çatal ve bıçak fırlatmaya başladılar, hatta o fırlattıkları çatallardan biri eşi Gülten KAYA‘nın alnına denk geldi.
  • Paris’de iken yaptığı bir açıklamasında, “Bir gün birileri nasılsa Kürt asıllı olduğu için Kürtçe bir tek şarkı söylemek isteyen bir adamın hiç bir ülkeyi bölmediğinin öyküsünü yazacak ve bu öyküyü okuyanlar şarkı söyleyen insanlardan ve şarkılardan korkulmaması gerektiğini anlayacaklardır.Ben klasik bir kadere teslim olmak istemiyor ve öldükten sonra değil şimdi anlaşılmak istiyorum. Beni doğru anlama yolundaki en küçük bir çabayı, bir sağduyu ve bir hoşgörüyü çok özlediğimi ve bunu içinde taşıyan herkesi içtenlikle selamladığımı söylemek istiyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz