Resimler 9 logo
Resimler

Salvador Dali Resim Önizlemeleri

 Galeri Komik Resimler
 Galeri İlginç Resimler
 Galeri Karikatürler
 Galeri Bebek Resimleri
 Galeri Manzara Resimleri
 Galeri Reklam Resimleri
 Galeri Araba Resimleri
 Galeri Motosiklet Resimleri
 Galeri Uçak Resimleri
 Galeri Hayvan Resimleri
 Galeri Ev Dekorasyonu
 Galeri Fantazi Resimler
 Galeri Msn Resimleri
 Galeri Hareketli Resimler
 Galeri Masaüstü Resimleri
 Galeri Dizi Resimleri
 Galeri Ünlü Ressamlar
 Galeri Erkek Resimleri
 Galeri Türk Ünlüler
 Galeri Yabancı Ünlüler
 Galeri Güzeller Galerisi
 Galeri En Güzel Resimler
       
   
       

Özel Galeriler

resimler En Güzel Camiler
resimleri Dövmeler
resmi Saatler
resim Modeller

Linkler

link Rüya Tabirleri
site Canlı Tv İzle
site VIP Transfer
site Deniz AkvaryumuPersistence of Memory 1939

Persistence of Memory 1939


sonraki Sonraki Resim
  1 2 3 4 5  

Siteler İçin Resim Kodu :

Forumlar İçin Resim Kodu :

GaleriSalvador Dali

Salvador Dali Biyografi (11 Mayıs 1904 – 23 Ocak 1989)

Salvador Felipe Jacinto Dalí Domènech Marquis of Pubol 11 Mayıs 1904’te Figueres, İspanya’da doğmuştur. 20. Yüzyılın en önemli sanatçılarından olan Salvador Dali sürrealist bir ressamdır. Ailenin ilk oğlan çocuğu, ağabeyi Salvador 9 aylıkken hastalıktan ölmüş ardından doğan oğullarına da Salvador adını koyan aile, yeni doğan bebeklerinin ölen çocuklarının reenkarnasyonla yeniden dünyaya geldiğini düşünmüşlerdir. Bu konu hakkında Dali ise sonraları şunları söylemiştir: " 2 su damlası kadar birbirimize benziyorduk fakat yansımalarımız farklıydı...’’ Dali’nin ayrıca bir kızkardeşi de vardır ve ağabeyi ile geçirdiği çocukluk yılları hakkında 1949 yılında bir kitap yazar. Dali, bir resim okuluna kaydolur ve 1916 yılında Cadaqués’te, ailece geçirdikleri bir yaz tatilinde tanıştığı ressam Ramon Pichot ile modern resimi keşfeder. Ertesi yıl babası, evlerinde oğlunun karakalem resimlerini sergiler. Dali, ilk sergisini 1919’da Figueres Belediye tiyatrosunda gerçekleştirir. 1921’de Dali’nin annesi göğüs kanserinden ölür. Annesinin ölümü Dali’yi derinden yaralar. Babası, bir süre sonra merhum eşinin kızkardeşiyle evlenir. 1922’de Dali Madrit’de bir öğrenci yurduna yerleşerek San Fernando Güzel Sanatlar Okulu’na kaydolur. Öğrencilik yıllarında kübizm etkisiyle yaptığı resimleri ile diğer öğrenciler arasından sivrilmeyi başarır. Bu okulda ünlü şair Federico García Lorca ile yakın arkadaş olur ve hatta aralarında aşk dedikoduları çıkar. Yine bu dönemdeki yakın başka bir arkadaşı ise yönetmen Luis Buñuel’dir. Dali, 1926’da sınavlardan kısa bir süre önce, kendisini imtihan etmeye hiç bir hocanın yeterli olamayacağını söylediği için okuldan atılır. Aynı yıl Paris’e ilk gidişinde Pablo Picasso ile tanışır. Picasso, Dali’nin methini Joan Miró’dan duymuştur. Bunu izleyen yıllarda Dali, birçok tablosunu Picasso ve Miró’nun etkisiyle yapar. Dali 17. Yüzyıl ustalarından Diego Velázquez gibi bir bıyık bırakır ve bu onun stili haline gelir. 1929 yılında Dali, sürrealist film yönetmeni Luis Buñuel ile Un chien andalou (An Andalusian Dog) adlı kısa filmi çeker. Yine aynı yıl sonraları karısı olacak Gala (Helena Dmitrievna Deluvina Diakonova) ile tanışır, Dali artık resmi olarak Montparnasse’deki sürrealist gruba katılır ve profesyonel sergileri olur. 1931 yılında Dali, en ünlü tablolarından biri olan The Persistence of Memory’i yapar. Dali, 1929’da beraber yaşamaya başladığı Gala ile 1934’te evlenir. 1936’da Salvador Dali Uluslararası Londra Sürrelaist Sergisi’ne katılır. İspanya’da Francisco Franco başa geçtiğinde, Dali yeni rejimi destekleyen entelektüeller arasında yer alır ve bu sebeble sürrealist gruptan atılır. Bu grupla aralarında atışmalar başlar André Breton onu ‘dolar delisi’ olmakla suçlar. Bu sataşmalar Dali’nin ölümüne dek sürer. Avrupa’da II. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Dali ve Gala A.B.D.’ye taşınır, orada 8 yıl yaşarlar. 1942’de The Secret Life of Salvador Dalí adlı otobiyografisini yayımlar.

1949 yılında Dali, çok sevdiği İspanya’ya geri döner. Holografi’yi sanatsal açıdan kullanan ilk sanatçılardandır. Andy Warhol gibi genç sanatçılar Dali’nin pop art’taki önemli etkisinden sıkça bahseder. Dali II. Dünya Savaşı sonrası döneme Hiroshima şoku sebebiyle Nükleer Mistisizm olarak adlandırır.Bu dönemden eserleri arasında La Gare de Perpignan, 1965, ve Hallucinogenic Toreador bulunur. 1960’da Dali, doğduğu şehir Figueres’te kuracağı Dali Tiyatrosu ve Müzesi projesi üzerine yoğunlaşır.

1982’de İspanya Kralı Juan Carlos, Dali’ye Pubol Markizi ünvanını verir. Ardından Dali bunun karşılığında bir resim (Head of Europa) hediye eder. Gala 10 Haziran 1982’de öldüğünde Dali yaşama isteğinin çoğunu kaybeder ve intihara kalkışır. Pubol’da bir şatoya taşınır ancak şatodaki yatak odasında yangın çıkar her ne kadar suikast girişimi iddiası çalışanları tarafından reddedilse de Dali kurtulur ve Figueres’e geri döner ve 23 Ocak 1989’da kalp yetmezliğinden ölür.

Yeni eklenen resimleri mailinize yollayalım!

Follow 9sn on Facebook
Follow 9sn on Twitter

RSS