Resimler 9 logo
Resimler

Raphael Sanzio Resim Önizlemeleri

 Galeri Komik Resimler
 Galeri İlginç Resimler
 Galeri Karikatürler
 Galeri Bebek Resimleri
 Galeri Manzara Resimleri
 Galeri Reklam Resimleri
 Galeri Araba Resimleri
 Galeri Motosiklet Resimleri
 Galeri Uçak Resimleri
 Galeri Hayvan Resimleri
 Galeri Ev Dekorasyonu
 Galeri Fantazi Resimler
 Galeri Msn Resimleri
 Galeri Hareketli Resimler
 Galeri Masaüstü Resimleri
 Galeri Dizi Resimleri
 Galeri Ünlü Ressamlar
 Galeri Erkek Resimleri
 Galeri Türk Ünlüler
 Galeri Yabancı Ünlüler
 Galeri Güzeller Galerisi
 Galeri En Güzel Resimler
       
   
       

Özel Galeriler

resimler En Güzel Camiler
resimleri Dövmeler
resmi Saatler
resim Modeller

Linkler

link Rüya Tabirleri
site Canlı Tv İzle
site VIP Transfer
site Deniz AkvaryumuThe Triumph of Galatea

The Triumph of Galatea


sonraki Sonraki Resim
  1 2 3 4 5  

Siteler İçin Resim Kodu :

Forumlar İçin Resim Kodu :

GaleriRaphael Sanzio

Raphael Sanzio Biyografi (1483 - 1520)

Raffaello Sanzio (Raphael) 6 Nisan 1483’te Urbino, Italya’da doğar. Raphael tıpkı Michelangelo ve Leonardo da Vinci gibi İtalyan Rönesansı’nın en önemli sanatçılarından olup Batı sanatının en etkin isimlerindendir Babası Giovanni Santi bir ressamdı. Başlarda ressam olan babasıyla ve ünlü ressam Pietro Vannucci ya da bilinen adıyla Perugino’nun yanında çırak olarak çalışmış ve onlardan çok şey öğrenmiştir. Santi, Raphael 11 yaşındayken ölümünün ardından. Raphael, Perugino’nun yanında çırak olarak çalışmaya başlar. Ve onun yanında kaldıgı 4 sene boyunca Perugino’dan çok şey örgenir. Raphael’in bu dönem eserlerinden Mond Crucifixion (1502-1503) adlı tabloda Perugino’nun izlerini görmekteyiz. Raphael’in Floransa’ya taşınmasından önceki son eseri Marriage of Virgin (1504) ‘dir.

Raphael 1504 yılında Floransa’da çalışmaya başlamış ve 1508’de Roma’ya gitmeden önce burada ünlü bir ressam olarak tanınmıştır. Burada yaptıgı Meryem Ana‘lar oldukça ünlüdür: The Madonna of Goldfinch (1506) Her ne kadar Da Vinci’den esinlenmişse de, figürler ile kendi yaratıcılığı sonucu çok güzel eserler ortaya koyar. Roma’da Papa II. Julius tarafından The School of Athens freskini yapmakla görevlendirilmiştir (1510-1511). Bu eseri ile Raphael bütünüyle bağımsız sanatsal olgunluğa ulaşır. 1508 yılında Vatikan’da bazı şapellerin dekorasyonunu yapar. Stanza della Segnatura’dakiler yaptığı en iyi freskler arasındadır. The Sistine Madonna (1513) renklerin zenginliğini ve tipik Roma döneminin ve Michelangelo’nun izlerini taşımaktadır.

Raphael aynı zamanda mimar Donato Bramente’nin ölümünün ardından yarım kalan Sistine Şapeli’nin (tavanı Michelangelo tarafından dekore edilmiştir) duvarlarını dönemin kutsal resimleri ile süslemiştir. (1515-1519). Aynı zamanda mimar da olan Raphael, Donato Bramente’nin ardından Vatikan’ın direktifleri doğrultusunda St. Peter’s Bazilikası’nı da tamamlar.

Raphael dönemin en iyi portre ressamları arasında yer alır. Erken dönem portrelerinden olan Agnolo ve Maddalena Doni’de (1505) Leonardo’nun Mona Lisa tablosunun ve Perugino’nun izlerini görmekteyiz.

Raphael 37. yaşını kutlayacağı gün öldüğünde son büyük tablosu The Transfıguration henüz tamamlayamamıştır. Bu eseri yeni bir dinamizmi ve açıklığı ortaya koyar. Sanatı yeni yönlere doğru gelişmekte olan Raphael’in genç yaşta yaşama veda etmesi sanat çevreleri tarafından üzüntüyle karşılanır.

Yeni eklenen resimleri mailinize yollayalım!

Follow 9sn on Facebook
Follow 9sn on Twitter

RSS