Resimler 9 logo
Resimler

Pablo Picasso Resim Önizlemeleri

 Galeri Komik Resimler
 Galeri İlginç Resimler
 Galeri Karikatürler
 Galeri Bebek Resimleri
 Galeri Manzara Resimleri
 Galeri Reklam Resimleri
 Galeri Araba Resimleri
 Galeri Motosiklet Resimleri
 Galeri Uçak Resimleri
 Galeri Hayvan Resimleri
 Galeri Ev Dekorasyonu
 Galeri Fantazi Resimler
 Galeri Msn Resimleri
 Galeri Hareketli Resimler
 Galeri Masaüstü Resimleri
 Galeri Dizi Resimleri
 Galeri Ünlü Ressamlar
 Galeri Erkek Resimleri
 Galeri Türk Ünlüler
 Galeri Yabancı Ünlüler
 Galeri Güzeller Galerisi
 Galeri En Güzel Resimler
       
   
       

Özel Galeriler

resimler En Güzel Camiler
resimleri Dövmeler
resmi Saatler
resim Modeller

Linkler

link Rüya Tabirleri
site Canlı Tv İzle
site VIP Transfer
site Deniz AkvaryumuPablo Picasso Don Quixote

Pablo Picasso Don Quixote


sonraki Sonraki Resim
  1 2 3 4 5  

Siteler İçin Resim Kodu :

Forumlar İçin Resim Kodu :

GaleriPablo Picasso

Pablo Picasso Biyografi (25 Ekim 1881 – 8 Nisan 1973)

Pablo Picasso esas adı Pablo Biasco İspanyol ressam, heykeltraş,yazar, tasarımcı, seramik ve grafik sanatçısı. Picasso 25 Ekim 1881’de Malaga, İspanya’da dünyaya gelir. Pablo’nun annesi Maria Picasso’dur 1901 yılından itibaren Pablo annesinin soyadını alır. Pablo 14 yaşındayken aile La Coruña’ya taşınır ve orada Pablo Güzel Sanatlar Okulu’na başlar. 1896’da aile bu kez de Barcelona’ya taşınır ve Pablo kısa bir süre sonra yeteneği doğrultusunda San Fernando Kraliyet Akademisi’ne (Madrit) kabul edilir. Fakat Picasso burada aradığını bulamaz ve tekrar Barcelona’ya dönerek çağdaş sanatlara ilgi duymaya başlar. O dönemde, Barcelona’nın İspanya’nın kültürel merkezi olmasından dolayı Picasso zamanla şairler, ressamlar ve yazarlardan oluşan entelektüel gruba katılır. 1900 yılında ilk kez Paris’e gider ve üç ay kalır, ikinci gidişinde ise ilk sergisini açma şansını elde eder. Her ne kadar sergi çok başarılı olmazsa da yazar Max Jacob’un ilgisini çeker, Picasso ve Jacob yakın arkadaş olurlar. Sonraki yıllarda Picasso, Paris’te oldukça fazla vakit geçirmiş, Bateau Lavoir denilen binada kendi stüdyosunu kurmuştur. 1900-1906 yılları arasında Picasso Empresyonizm’den Art Nouveau’ya kadar bir çok tarzı denemiştir. The Moulin de la Galette (1900) Paris’te yaptığı ilk tablosudur. 1904-1947 yılları arasında orada yaşamış bu tarihten sonra da Fransa’nın güneyine yerleşmiştir. Picasso’nun sanatsal üretimi bazı dönemlere ayrılır. Mavi dönemi (1901-4) eserlerinde yoksul hayatı betimlemiştir. Mavi tonlarının baskın olduğu bu dönem melankolik tablolarına verilecek örnekler arasında The Old Guitarist, 1903, adlı eseri olup aynı zamanda yüzyılın en popüler sanat eserleri arasında sayılmaktadır. ‘Canvases’ adlı eseri de daha açık renkleri ile ‘Pembe Dönem’ (1905-6) özelliği taşımaktadır. Picasso’nun Paris’te bulunan stüdyosu dönemin avant-gard isimlerinden Matisse, Braque, Apollianere ve Gertrude Stein gibi önemli isimlerin uğrak yeri olmuştur. Yine bu dönemde Picasso heykeltraşlık alanında eserler yapmaya başlamıştır.

1907 yılında Picasso’nun, Les Demoiselles d’Avignon (New York Modern Sanat Müzesi) adlı tablosu Kübizm ve modern soyutlama yolundaki en önemli çalışması sayılmaktadır. Ayrıca Kübizm’in ilk evresi olan analitik kübizm şeklindedir. Bu tarz, sonraları Picasso tarafından geliştirilir. Bu tarza verilecek en iyi örnekler ise; Female Nude (1910-11, Filedelfiya Sanat Müzesi) tablosu ve Woman’s Head (1909 New York Modern Sanat Müzesi) adlı heykeldir. Kübizm’in sentetik evresinde de (1912 ve sonrası) şekiller daha büyük, düz, açık dekoratif kompozisyonlara dönüşür. 1921 tarihli The Three Musicians buna en iyi örnektir. Kübizm’in tüm evrelerinde hem Picasso hem de diğer ressamlar tarafından denenen kolaj gibi yeni teknikler ortaya çıkar.

1937 yılında İspanya’nın Guernica adlı şehrinin bombalanması üzerine Picasso için dönüm noktası olan tablosu Guernica faşizmin ve savaşın alegorik bir eleştirisi gibidir. Bu tablo günümüzde Madrit’te Kraliçe Sophia Müzesi’nde bulunmaktadır. Son yıllarında Picasso heykeltraşlık, seramik, grafik sanatları, sahne dizaynları konusunda çalışmıştır. En önemli son dönem eserleri arasında Rape of Sabines (1963; Picasso Müzesi, Paris, Young Bather with Sand Shovel (1971, Özel Koleksiyon) yer almaktadır. 1947 yılında Picasso’ya neden komünist olduğu sorulduğunda şu cevabı verir: ‘İspanya’da küçük bir çocukken çok yoksulduk ve yoksul olan insanların ne şartlar altında yaşamak zorunda olduklarını iyi biliyorum, komünistler de yoksul insanlar. Bunu bilmek benim için yeterli bir sebep olmuştur.’ Ancak Komünistler, Picasso’nun komünist olmasıyla ilgilenmemişlerdir hatta 1953’te Picasso, yeni vefat etmiş Joseph Stalin’in portresini yaptığında Komünist Parti içinde yaygara kopmuş ve Sovyet Hükümeti Picasso’nun eserlerini Rus halkına yasaklamış ve eserleri St. Petersburg’da bulunan Hermitage Müzesi’nin bodrumuna kilitlenmiştir.

Picasso iki kez evlenmiştir. İlkini; Olga Khoklova ile ikincisini ise Jacqueline Roque ile gerçekleştirmiştir. Birinci eşinden bir, metreslerinden de üç çocuğu olmuştur. 8 Nisan 1973’te Picasso, Mougins’te, 35 odalı Notre Dame de Vie’da bulunan villasında ölür.

Yeni eklenen resimleri mailinize yollayalım!

Follow 9sn on Facebook
Follow 9sn on Twitter

RSS