Resimler 9 logo
Resimler

Francisco Goya Resim Önizlemeleri

 Galeri Komik Resimler
 Galeri İlginç Resimler
 Galeri Karikatürler
 Galeri Bebek Resimleri
 Galeri Manzara Resimleri
 Galeri Reklam Resimleri
 Galeri Araba Resimleri
 Galeri Motosiklet Resimleri
 Galeri Uçak Resimleri
 Galeri Hayvan Resimleri
 Galeri Ev Dekorasyonu
 Galeri Fantazi Resimler
 Galeri Msn Resimleri
 Galeri Hareketli Resimler
 Galeri Masaüstü Resimleri
 Galeri Dizi Resimleri
 Galeri Ünlü Ressamlar
 Galeri Erkek Resimleri
 Galeri Türk Ünlüler
 Galeri Yabancı Ünlüler
 Galeri Güzeller Galerisi
 Galeri En Güzel Resimler
       
   
       

Özel Galeriler

resimler En Güzel Camiler
resimleri Dövmeler
resmi Saatler
resim Modeller

Linkler

link Rüya Tabirleri
site Canlı Tv İzle
site VIP Transfer
site Deniz AkvaryumuThe Dog 1820

The Dog 1820


sonraki Sonraki Resim
  1 2 3 4 5  

Siteler İçin Resim Kodu :

Forumlar İçin Resim Kodu :

GaleriFrancisco Goya

Francisco Goya Biyografi (30 Mart 1746 - 16 Nisan 1828)

Francisco Jose de Goya y Lucientes 18. yüzyılın en önde gelen ressamlarından biridir. Gerçekçi savaş sahneleri, boğa güreşli tablolarıyla da tanınır.

30 Mart 1746, Fuentetodos İspanya’da doğan Goya, 1749’da ailesiyle birlikte Zaragoza şehrine taşınır. Burada Escuelas Pias Okulu’na kaydolan Goya’nın en yakın arkadaşı Martin Zapater ile uzun yıllar boyunca yazışmaları sonraları Goya’nın biyografisi için önemli ölçüde katkı sağlar. Goya, 14 yaşında ressam José Luján’ın yanında çıraklık yapmaya başlar. Sonraları Madrit’e taşınır ve Anton Raphael Mengs ile çalışmaya başlar. Oradan da Roma’ya geçen Goya hakkında bu dönemde çok fazla bilgi yoktur. Ancak, Nisan 1771 tarihli Sacrifice to Pan ve Sacrifice to Vesta adlı iki tablosu sonraları bulunmuştur. Ardından Hannibal in the Alps Contemplating the Italian Lands adlı tablo ile Parma Akademisi’nde gerçekleştirilen bir yarışmaya başvurur, her ne kadar ödül alamasa da tablosu oldukça beğenilir. Goya sonraları Zaragoza’ya geri döner ve burada Josefa Bayeu ile evlenir. Eşi Josefa’nın oğlan kardeşi, San Fernando Akademisi’nde yönetmenlik yapmaktadır ve bu durum Goya’nın işine yarar. Goya, 1774-1792 yılları arasında kayınbiraderinin de yardımıyla birtakım işler yapar; bunlardan biri de karikatür çizmektir, Rokoko tarzında 50’ye yakın karikatür çizer. 1786 yılında Kral Charles III’ün ressamı ünvanını alır.

1792 yılında Goya rahatsızlanır ve bunun sonucunda sağır olur. 1793 yılında Madrit’te tekrar işine döner ve aynı yıl San Fernando Akademisi için bir dizi panel çalışmaları gerçekleştirir. 1797 yılında Alba Düşesi’ni, kocasının ölümünden sonra siyahlar içinde portresini yapar. O yıllar, Goya Madrit’te bulunan soyluların hemen hemen hepsinin portresini yapar. Yine bu dönem tablolarından, Maja nude ve Maja clothed Prado Müzesi’nde bulunmaktadır.

1796-1798 yılları arasında Goya, Los Caprichos adını verdiği asitle oyulmuş resim çalışmalarını yapar ki bunlar folklorik, boğa güreşleri, sosyete baloları gibi sahneler içermektedir; bunları, 1810-1813 yılları arasında savaş yıllarını anlatan Desastres de la guerra (İspanya’nın Napolyon tarafından işgal edilişini anlatan) adlı seri izler. 19. yüzyılın ilk yıllarına gelindiğinde Goya artık varlıklı bir adamdır. Sonraları Manzanares yakınlarındaki villasında inzivaya çekilen Goya evinin duvarlarını ‘Black Paintings’ adlı bir dizi resimle süsler. Son yılları hastalıklarla geçen Goya, 15 Nisan 1828’te Bordeaux’ta ölür.

Yeni eklenen resimleri mailinize yollayalım!

Follow 9sn on Facebook
Follow 9sn on Twitter

RSS