Resimler 9 logo
Resimler

Claude Monet Resim Önizlemeleri

 Galeri Komik Resimler
 Galeri İlginç Resimler
 Galeri Karikatürler
 Galeri Bebek Resimleri
 Galeri Manzara Resimleri
 Galeri Reklam Resimleri
 Galeri Araba Resimleri
 Galeri Motosiklet Resimleri
 Galeri Uçak Resimleri
 Galeri Hayvan Resimleri
 Galeri Ev Dekorasyonu
 Galeri Fantazi Resimler
 Galeri Msn Resimleri
 Galeri Hareketli Resimler
 Galeri Masaüstü Resimleri
 Galeri Dizi Resimleri
 Galeri Ünlü Ressamlar
 Galeri Erkek Resimleri
 Galeri Türk Ünlüler
 Galeri Yabancı Ünlüler
 Galeri Güzeller Galerisi
 Galeri En Güzel Resimler
       
   
       

Özel Galeriler

resimler En Güzel Camiler
resimleri Dövmeler
resmi Saatler
resim Modeller

Linkler

link Rüya Tabirleri
site Canlı Tv İzle
site VIP Transfer
site Deniz AkvaryumuBathing at La Grenouillere 1869

Bathing at La Grenouillere 1869


sonraki Sonraki Resim
  1 2 3 4 5  

Siteler İçin Resim Kodu :

Forumlar İçin Resim Kodu :

GaleriClaude Monet

Claude Monet Biyografi (14 Kasım 1840 – 5 Aralık 1926)

Claude Monet 19. yüzyıl sanat akımlarından Empresyonizm’in kurucusu ve en önemli figürüdür. Claude Oscar Monet, 14 Kasım 1840’ta Paris’te dünyaya gelir. 1845 yılında ailesiyle birlikte Normandiya’ya taşınırlar. Babası kendisi gibi tüccar olmasını istemiş ancak Monet ressam olmak istemiştir. 1851 yılında Monet, Le Havre Sanat Okulu’na kaydolmuştur, ilk çizim derslerini de Jacques-Francois Ochard’dan almıştır. 1856 yılında Normandiya sahillerinde ünlü ressam Eugéne Boudin’le karşılaşmış, ondan bazı resim tekniklerini öğrenmiştir. Boudin, Monet için akıl hocası olmuştur. 1857 Monet annesini kaybeder, okulu bırakır ve teyzesi, Marie-Jeanne Lecadre’nin yanına yerleşir. Sonraları teyzesinin ısrarlarıyla resim dersleri almaya başlar 1862’de Charles Gleyre’den ders almaya başlar, bu sayede Pierre-Auguste Renoir, Frédéric Bazille ve Alfred Sisley ile tanışır. Bu ressamlar birlikte, sanata, sonraları empresyonizm adı verilecek yeni bakış açıları getirirler.

1866’da Monet, gelecekteki eşi olacak Camille Doncieux’un Camille ya da The Woman in the Green Dress (La Femme à la Robe Verte) adlı tablosunu yapar ve bununla ismini duyurmayı başarır. Kısa bir süre sonra Camille hamile kalır ve ilk çocukları, Jean doğar ancak Monet çektiği finansal problemler yüzünden, Seine nehrinde atlayarak, intihara teşebbüs eder. 1870’de Monet ve Camille Doncieux evlenirler, 1878 yılında çiftin ikinci oğulları Michel, dünyaya gelir. 1870’lerde Monet ışığın günlük objeler üzerindeki etkisinin değiştirilmesine yoğunlaşmış bu sebeple aynı objeleri bir çok kez resmetmiştir. 1870-71 Fransa-Prusya savaşı esnasında Londra’ya giden Monet burada, empresyonizmin diğer temsilcileri olan Camille Pisarro, Auguste Renoir gibi ressamlarla arkadaşlık etmiştir. Savaşın bitiminde Paris’e geri döner ve Giverny’e yerleşir. Monet’in empresyonist tabloları oldukça tutulur ve maddi açıdan onu, refah bir düzeye eriştirir. Giverny’deki evine kocaman bir bahçe yaptıran Monet, Water Lilies adlı tablo dizisine (1906-1926) bu bahçe konu olur. Zambaklardan oluşan bu tablo dizisinden biri, 1998 yılında 39 Milyon dolara, 2007’de de Waterloo Bridge, Temps Couvert açık artırmada 35 Milyon dolara satılır. Monet 1871-1878 tarihleri arasında Paris yakınlarındaki Argenteuil’de yaşar, burada yaşadığı süre boyunca en güzel tablolarını yapar. 1872 yılında Impression, Sunrise adlı tablosunu yapar ve bu tablo 1874’te gerçekleştirilen ilk empresyonist sergide sergilenir. 1879’da Camille tüberkülozdan ölür.

1880 ve 1990’larda Claude Monet seri tablolar yapmaya başlar. 1891’de Durand-Ruel’de yaptığı bu dizi tablolar sergilenmeye başlar. Monet, Alice Hoschjedé ile 1892’de evlenir. 1883 ve 1908 yılları arasında Monet Akdeniz’e yolculuğa çıkar ve bu yıllar boyunca Bordighera adlı tablosunda olduğu gibi manzara resimlerine ağırlık verir. 1911’de Alice ölür ve Monet’te katarakt problemi baş gösterir. Bu rahatsızlığını dönem tablosu, Weeping Willow’da görmekteyiz. 1923 yılında katarakttan iki ameliyat geçiren Monet, dönem tablolarında hastalığının da etkisiyle kırmızının yoğunluğu mevcuttur. Ameliyattan sonra bazı tablolarını yeniden yapar. Monet 1926’da, 86 yaşındayken akciğer kanserinden ölür. Giverny’deki meşhur evi ve bahçesi turistlerin ilgisini çekmektedir. 2004 yılında London, the Parliament, Effects of Sun in the Fog adlı tablosu (1904) 20.1 Milyon dolara alıcı bulmuştur.

Yeni eklenen resimleri mailinize yollayalım!

Follow 9sn on Facebook
Follow 9sn on Twitter

RSS